İsrail’in ‘gözde diplomatı’ eski Ankara Büyükelçisi Oron, Kahire’ye atandı

İsrail'in eski Ankara büyükelçiliği görevinde bulunan Amira Oran Kahire Büyükelçisi oldu. Arapça’ya ve Arap dünyasına hakimiyeti ile bilinen Oron İsrail'in gözde diplomatları arasında yer alıyor.

KRONOS 10 Haziran 2020 DÜNYA

İsrail, gözde diplomatlarından Amira Oron’u İsrail’in Kahire büyükelçisi olarak atadı. Önceki yıllarda, Türkiye Büyükelçisi olarak da görev yapan Oron, Mısır’da İsrail’i temsil edecek ilk kadın diplomat olacak.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail hükümeti, ülkenin yeni Mısır büyükelçisi Amira Oron’un atanmasını onayladı. Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, yetkin ve yüksek vasıflı bir diplomatı olduğunu belirttiği Oron’u tebrik ederek İsrail- Mısır ikili ilişkilerine olumlu etkisi olacağından emin olduğunu belirtti.

İsrail’in Mısır’daki bu pozisyonu her zaman çok önemsediği ve en iyi diplomatlarını bu görev için hazırladığı biliniyor.

2018’DEN BERİ BEKLENEN ATAMA

Dışişleri Bakanlığı atama komitesi Ekim 2018’de büyükelçilik için Oron’u seçti, ancak adaylığı bugüne kadar kabine onayına getirilmedi.

Bu uzun gecikmenin sebebi, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun, Likud milletvekili Ayoud Kara’yı bu göreve uygun görmesiydi. Ancak, Netanyahu’nun önerisi Dışişleri çevreleri ve halk tarafından yerinde bulunmamıştı.

ANKARA’DA GÖREV YAPMIŞTI

Daha önce İsrail’in Türkiye’deki büyükelçisi olan Oron, Dışişleri bakanlığı sözcüsü ve Mısır departmanı başkanı olarak da görev yaptı. Oron’un Arapça’ya ve Arap dünyasına olan hakimiyeti bu görev için uygun bulunma sebeplerinin başında geliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com