Ortadoğu kan gölü: İsrail, Lübnan’da gazetecileri vurdu; 1 ölü, 5 yaralı

İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyindeki bazı bölgeleri topçu atışlarıyla vurdu. Gazetecileri taşıyan bir aracın da vurulanlar arasında olduğu iddia ediliyor. İsrail, savaşın ortasında ihtiyaç duyulan malların girişini hızlandırmak için ithalat kurallarını gevşetti. Vatikan ise arabuluculuk teklif etti.

KRONOS 13 Ekim 2023 DÜNYA

İsrail, Lübnan’ı vuruyor. Vurulanlar arasında gazetecileri taşıyan bir aracın da olduğu, çok sayıda gazetecinin yaralandığı iddia ediliyor.

Hal böyleyken Hizbullah, bir açıklama yaptı ve dört İsrail mevzisini hedef aldığını, İsrail ordusunda kayıplarına neden olduğunu duyurdu.

“BİR MEA UÇAĞININ İSTANBUL’A İNDİĞİ SÖYLENTİSİ YALAN”
AFP (Agence France-Presse), Güney Lübnan’da görevli çok sayıda gazetecinin İsrail bombardımanında yaralandığını duyurdu. El Cezire iki gazetecinin yaralandığını bildirdi.

Sonrasında İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırısında bir Reuters kameramanının hayatını kaybettiği öğrenildi. Aralarında Reuters, El Cezire ve AFP muhabirinin de olduğu 5 gazeteci de yaralandı.

Ticaret Başkanı Abbas Cherif, sosyal ağlarda Lübnan’ın Orta Doğu Havayolları’ndan (MEA) bir uçağın Lübnan-İsrail arasında güvenlik gerilimi nedeniyle İstanbul’a indiği yönündeki söylentileri yalanladı.

L’Orient-Le Jour‘a yaptığı açıklamada, “Her yıl olduğu gibi iki uçağın bakım amacıyla Türkiye’de karaya oturduğunu ve bunun ülkedeki güvenlik durumuyla hiçbir ilgisi olmadığını” söyledi. “Düşük sezondayız ve onlara ihtiyacımız yok” diye devam etti.

“HERHANGİ BİR ASKER YARALANMADI”
Bu arada Lübnan Ordusu yaptığı açıklamada, “İsrail düşmanının, Aalma el-Chaab kasabasının eteklerinde bulunan boş bir Lübnan ordusu gözlem noktasını hedef aldığını” belirtti. Ordu, “bu görevin periyodik olarak görevler ve güvenlik önlemleri için kullanıldığını” belirterek, herhangi bir askerin yaralanmadığına dair güvence verdi.

Lübnan Ordusu’ndan bir başka kaynak L’Orient Today‘e verdiği demeçte, İsrail’in Dahaira köyündeki Lübnan Ordusu gözlem noktasını yok ettiğini ve hiçbir insan kaybının kaydedilmediğini söyledi. Kaynak, şu anda İsrail tarafı ile Lübnan sınırındaki kimliği belirlenemeyen kişiler arasındaki sınırda çatışmanın sürdüğünü de sözlerine ekledi.

BATI ŞERİA: EN AZ 9 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ
Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria’da, savaşın yıprattığı Gazze’yle dayanışma amacıyla düzenlenen gösteriler sırasında İsrail’in açtığı ateş sonucu bugün en az dokuz Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

AFP muhabirleri ve bir güvenlik yetkilisi, İsrail’in güneyine yönelik büyük Hamas saldırısının topyekun bir savaşa dönüşmesinden yaklaşık bir hafta sonra, Ramallah, Nablus, Tulkarm, Hebron ve Batı Şeria’daki diğer şehir ve kasabalarda çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’na göre, Cumartesi gününden bu yana Batı Şeria’da İsrail-Filistin çatışmasıyla bağlantılı şiddet olaylarında en az 44 Filistinli öldürüldü.

130 KİŞİ YARALANDI – 14 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ
Cuma öğleden sonra bakanlık, “Batı Şeria’da işgal [İsrail] kurşunlarıyla dokuz şehit” olduğunu ve çeşitli yerlerde bazıları kritik olmak üzere yaklaşık 130 kişinin yaralandığını bildirdi.

Ölümlerin en az üçü Tulkarm’da gerçekleşti.

AFP’ye konuşan tıbbi kaynaklar, Nablus yakınlarındaki Beyt Furik’te 14 yaşında bir çocuğun öldürüldüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrı açıklamalarda, Beit Ula, Tammun, Bethelem ve Hebron’da da ölümlerin kaydedildiğini söyledi.

İSRAİL İTHALAT KURALLARINI GEVŞETTİ
İsrail, savaşın ortasında ihtiyaç duyulan malların girişini hızlandırmak için ithalat kurallarını gevşetti.

Reuters’in haberine göre; İsrail Ekonomi Bakanlığı, düzinelerce ithal ürünün İsrail’e girişini kolaylaştırmak ve Filistinli militan grup Hamas’la savaş sırasında kıtlığın önlenmesine yardımcı olmak amacıyla denetim ve diğer onaylardan muaf tutulacağını söyledi.

İthalatçıların, genellikle bir gönderinin gümrük denetiminden serbest bırakılmasına izin veren ve rutin olarak uymakla yükümlü oldukları standartların koşullarına uygunluk belgesi ibraz etmekten muaf tutulacağı belirtildi. Ancak resmi onaydan muafiyetin, ithalatçıyı standardın gerekliliklerine uyma yükümlülüğünden muaf tutmadığını, yalnızca ithalat sırasında standart onayı hazırlama yükümlülüğünden muaf tuttuğunu da sözlerine ekledi.


Muafiyet kapsamına giren malların listesi, piyasaya sürülme konusunda yüksek ithalat önceliğine sahip olan mallardır. Giysileri, sivil koruyucu ekipmanı, acil içme suyunu, saklama kaplarını, şarj edilebilir ve yedek pilleri, optik ürünleri ve diğerlerini içerir. Bakanlık, gerekirse daha fazla öğe eklenebileceğini söyledi.

VATİKAN ARABULUCUK TEKLİF ETTİ
Reuters’in Vatikan medyasına dayandırdığı haberine göre Vatikan, Gazze’deki rehinelerin serbest bırakılması ve barışın sağlanması için İsrail ile Filistinli militanlar arasında arabuluculuk yapmayı teklif etti, ancak İsrail’in “insanlık dışı” Hamas saldırısına vereceği tepkinin “orantılılığa” saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Vatikan medyasına verdiği röportajda Vatikan’ın dışişleri bakanı Kardinal Pietro Parolin, Vatikan’ın bölgede kalıcı barışı garanti altına almanın tek yolunun iki devletli çözüm olduğuna kesin olarak inandığını söyledi.

Vatikan’ın en üst düzey diplomatı ve Papa’dan sonra 2 numaralı kişi olan Parolin, “İsrailli rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’deki masum hayatların korunması, Hamas’ın saldırısı ve İsrail ordusunun tepkisinin yarattığı sorunun merkezinde yer alıyor” dedi ve ekledi: “Onlar tüm endişelerimizin merkezinde yer alıyor: Papa ve tüm uluslararası toplum. Vatikan her zaman olduğu gibi gerekli her türlü arabuluculuğa hazırdır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com