Osman Can: Devlet olamama, devletsizlik durumu var

Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü ve AKP Eski Milletvekili Osman Can, Türkiye’de mevcut devlet yönetiminin bir kalıba koymanın zor olduğunu belirterek, “Karmaşık bir yapı. Devlet kararlarının belli mekanizmalardan geçip oluştuğuna dair güven yok. Bu yüzden devlet olmama durumu, devletsizlik durumu var." dedi.

KRONOS 23 Haziran 2020 GÜNDEM

Eski Anayasa Mahkemesi raportörü Prof. Dr. Osman Can

Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü ve AKP Eski Milletvekili Prof. Dr. Osman Can, gazeteci Çağlar Cilara’nın sorularını cevapladı. Can, Türkiye’deki anayasal düzeni yarı otoriter rejime uyan yanlarının olduğunu, başka özellikleri totaliter gösteren yanı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Diğer taraftan baktığınızda çoğunluk diktatörlüğü olarak da nitelenebilir. Beri taraftan baktığınızda vesayet gibi bir tablo da var. Kısacası karmaşık bir yapı.  Ben bu yapıyı daha Fransız bir siyaset bilimci, yazdığı bir kitapta yer alan ‘devlet olmayan yapı’diyor. Bunu rasyonel bir devlet olarak nitelendiremez siniz, karmaşıktır. Bu yapı o an için çıkarları birlikte olmalarını gerektiren yapıların birlikteliğinden doğan karmaşık yapıdır. Bu durum devlet olmayan bir yapıdır. Devletten bahsedildiğinde rasyonel bir yapıdan bahsedebilirsiniz. Belli bir tutarlılığı vardır, belli bir şekilde işler ve öngörülebilir özellikler taşır. Ne kadar otoriter de olsa yapılar öngörülebilirlik taşır.

Bugün attığınız adımın yarın karşınıza nasıl bir sonuç çıkaracağını kestiremiyorsunuz. Devlet mekanizmalarının belli bir güven içinde hareket ettiğine güvenmiyorsunuz. Devlet olamama, devletsiz olma durumuyla tarif edebiliyorum. Devlet diye bir şey yok.”

https://twitter.com/caglarcilara/status/1274683757623115777?s=20

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com