Osman Kavala tahliye edilmedi: Bir hakim, tutukluluğa şerh koydu

Tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın aylık tutukluluk incelemesinde tahliye talebi reddedildi. Tutukluluğun devamı yönündeki karara, bir üye hakim karşı oy kullandı.

KRONOS 30 Nisan 2021 GÜNDEM

Tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce bugün yapılması gereken aylık tutukluluk incelemesinin, ‘tam kapanma’ tedbirleri kapsamında dün duruşmalı olarak yapıldığı öğrenildi.

TAHLİYE TALEP EDİLDİ 

Kavala duruşmaya tutuklu bulunduğu Silivri 1 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, Kavala’nın avukatları İlkan Koyuncu, Köksal Bayraktar ve Tolga Aytöre de hazır bulundu. Kavala ve avukatları, tahliye kararı verilmesini istedi.

MAHKEME ‘TUTUKLULUĞA DEVAM’ DEDİ  

Mahkeme heyeti ise, ‘suçun vasıf ve niteliği, yargılamanın geldiği aşama, müsnet suçlara ilişkin kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delilleri bulunması, yasada öngörülen cezanın üst sınırı ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı’ gerekçeleriyle tahliye taleplerini reddederek, Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.


 

BİR ÜYE HAKİM KARŞI OY KULLANDI 

Tutukluluğun devamı yönündeki karara, bir üye hakim karşı oy kullandı. Üye hakim karşı oy gerekçesinde, ‘Osman Kavala hakkında suç vasfının değişme ihtimali, savunmasının alınmış olması, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması ve tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak adli kontrol tedbirleriyle yeterli ve etkin denetim sağlanabileceğini’ ifade etti.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com