Osman Kavala’dan Avrupa Konseyi’ne mektup: AİHM kararını ivedilikle uygulatın

AİHM'in Türkiye hakkında verdiği "ihlal" kararından sonra Osman Kavala, avukatları aracılığıyla Avrupa Konseyi’ne mektup gönderdi. Kavala mektupta kararın öncelikli ve ivedilikle ele alınmasını ve uygulatılmasını talep etti.

KRONOS 13 Temmuz 2022 GÜNDEM

İş insanı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından “serbest bırakılmalı” kararına rağmen tahliye edilmemesi üzerine Türkiye aleyhinde başlatılan ihlal sürecinde beklenen karar geldi ve Ankara hakkında mahkumiyet kararı verildi.

Bu kararın ardından iş insanı Osman Kavala, avukatları aracılığıyla Avrupa Konseyi’ne mektup gönderdi. Mektupta, kararın öncelikli ve ivedilikle ele alınmasını ve uygulatılmasını talep etti.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Osman Kavala, avukatları aracılığıyla Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne gönderdiği mektupta, Büyük Daire’nin aldığı kararın öncelikli ve ivedi bir şekilde ele alınmasını ve tam olarak uygulatılması için eldeki tüm imkanların kullanılmasını istedi.

NE OLMUŞTU?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin tutuklu iş insanı Osman Kavala davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiğini duyurmuştu.


Açıklamada, “keyfi uygulamalara” dikkat çekilerek, “Kavala’nın ilk tutukluluğunda olduğu gibi, soruşturma makamları keyfi tutuklamaya karşı mevcut olan anayasal güvencelere rağmen, tutukluluğunun devamını haklı çıkarmak için, çok sayıda yasal eyleme atıfta bulunmuştur” denilmişti.

Kavala, karar sonrası yaptığı değerlendirmede “Bu kararın tüm baskılara rağmen temel hukuk ilkelerine göre davranmakta ısrar eden yargı mensuplarına güç vereceğine inanıyorum” ifadesini kullanmıştı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com