Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi.

KRONOS 23 Aralık 2021 GÜNDEM

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanmaması nedeniyle Türkiye hakkında “ihlal prosedürü” başlatmasının ardından gözlerin çevrildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Birleştirilen Çarşı ile Gezi Parkı davasının tek tutuklu sanığı Osman Kavala’nın dosya üzerinden yapılan tutukluluk incelemesinde, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Kavala’nın avukatları tarafından sunulan tahliye talepli dilekçeleri değerlendiren mahkeme, oy çokluğuyla aldığı kararda Kavala’nın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Bu karara bir üye hakimin muhalefet ettiği öğrenildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması kararını uygulamayan Türkiye için “ihlal prosedürü” başlatmıştı. Komite, Türkiye’den 19 Ocak 2022’ye kadar Kavala davasına ilişkin görüşünü bildirmesini talep etmişti. Türkiye için “ihlal prosedürünün” başlatıldığı Avrupa Konseyi toplantısında 47 üye ülkeden sadece 2’si Türkiye lehine oy kullanmıştı.


 

Osman Kavala 1515 gündür tutuklu olarak cezaevinde tutuluyor. Avrupa Konseyi’nin “ihlal prosedürü” başlatmasının ardından Kavala’nın tahliye edileceği beklentisi oluşmuştu. Kavala davasında sonraki duruşma 17 Ocak’ta yapılacak.

Tahliye durumunda Konsey’in ihlal sürecini başlatmayacağı belirtiliyordu. Türkiye, 19 Ocak 2022’ye kadar Kavala dosyasına ilişkin görüşünü iletecek.

‘HİÇBİR MANTIKLI SUÇ İSNADI OLMADAN HAPİSTE TUTUYORLAR’ 

Karar sonrası yorumda bulunan yazar ve sanatçı Zülfü Livaneli, “Kavala’yı hiçbir mantıklı suç isnadı olmadan hapiste tutuyorlar. Savcı bari, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Osmanlı’ya isyan etmişti vs gibi bir suçlama koysun iddianameye. Yaşananlar bundan daha absürd” ifadelerini kullandı. 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com