Osman Kavala’nın ‘yeniden yargılanması’na ret kararına itiraz

Gezi davası kapsamında tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın ‘yeniden yargılanma’ talebinin reddine itiraz edildi. İtiraza dair çıkacak karar için gözler bu kez İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne çevrildi.

KRONOS 17 Mayıs 2024 GÜNDEM

Osman Kavala’nın avukatı Hilal Zengin’in yeniden yargılanma talebinin reddedilmesine ilişkin karara itiraz etti.

Osman Kavala’nın avukatı Hilal Zengin yeniden yargılama talebine yönelik ret kararına itiraz etti. İtirazı sosyal medya hesabından duyuran gazeteci İsmail Saymaz itiraz dilekçesinde Kavala’nın beraat ve tahliyesinin de istendiği yazdı.

Saymaz konuya dair paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Osman Kavala’nın avukatı Hilal Zengin, yeniden yargılanma talebinin reddedilmesine ilişkin karara dün itiraz etti. Dilekçede, ret kararının kaldırılması, beraat ve tahliye isteniyor. İtirazı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirecek.”

NE OLMUŞTU?
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’nin 10 Aralık 2019 tarihli Osman Kavala kararı yerine getirilmediği gerekçesiyle 2 Şubat 2022 tarihinde Türkiye hakkında “ihlal prosedürü” adı verilen süreci başlatmış, bu kapsamda Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini AİHM’ye sormuş, AİHM 11 Temmuz 2022 tarihinde Osman Kavala kararının yerine getirilmediğine hükmetmişti.


CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili görüşmüştü. Hürriyet yazarı Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki kritik görüşmeden önce Gezi hükümlüsü Osman Kavala’nın tahliye olabileceğini, hukukçuların bir dilekçe hazırladığını yazmıştı. MHP’liler ve bazı AK Partili siyasetçiler Selvi’ye tepki göstermişti.

Tüm bu gelişmeler sürerken Osman Kavala’nın avukatı Hilal Zengin, Kavala için üçüncü kez yeniden yargılama talebinde bulunurken Gezi Parkı yargılamasının karar heyetinde yer alan başkan ve üyelerin yeniden yargılama talebine bakacak mahkeme heyetinde yer almaması talebinde bulunmuştu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Mayıs’ta bu talebi kabul etti ve yeni bir heyet oluşturulmasına karar vermişti. Bu değişikliğe rağmen Kavala’nın yeniden yargılanması yönündeki başvuru reddedilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com