Övündükleri yollar bir bir dökülüyor: Bir ayda 6 ilde çökme

AKP her fırsatta yol yapmakla övünürken milyonlarca liraya mal olan yollar peş peşe çökmeye başladı. Son bir ayda en az 6 kentte yolların çökmesi dikkat çekti.

KRONOS 08 Nisan 2022 GÜNDEM

Karadeniz Sahil Yolu.

Birçok kentin otoyollarında son dönemde peş peşe çökmeler yaşanıyor. Sadece son bir ayda Trabzon, Tunceli, Sinop, Adana, Bingöl ve Düzce’de kamunun kasasından milyonlarca lira harcanarak yaptırılan yollar çöktü, facianın eşiğinden dönüldü.

Birgün gazetesinin haberine göre; Karadeniz’i İstanbul’a bağlayan yolda geçen ay çatlaklıklar oluştu. Çatlaklar nedeniyle karayolları ekiplerince yol tek şeritli trafiğe kapatıldı. Önceki gün ise Düzce, Zonguldak ve Sakarya arasında ulaşımı sağlayan bu yolun Akçakoca Edilli mevkiindeki kısmı tamamen çöktü. Derin yarıkların oluştuğu bölgede asfalt kâğıt gibi yırtıldı.

Karadeniz Sahil Yolu’ndaki çökme nedeniyle İstanbul yönlü trafik uzun süre aksamıştı.

2 YIL ÖNCE YAPILMIŞTI

Adana’nın Pozantı ilçesinde ise 31 Mart’ta, henüz 2 yıl önce yapılan asfalt yol çöktü. Yol, kum dökülerek ve dubalı şerit ile ulaşıma kapatıldı. Yolun neden çöktüğüne dair yetkililerden bir açıklama yapılmazken mahalle sakinleri yoğun yağış sonrasında yolda çökmeler meydana geldiğini kaydetti.

Pozantı.

Trabzon’un Düzköy ilçesinde de 30 Mart’ta meydana gelen heyelan nedeniyle Yusuflu Mahallesi’nin asfalt yolu çöktü. 600 haneli Yusuflu Mahallesi’ne uzun süre ulaşım sağlanamadı.

Sinop’ta 17 Mart’ta yaşanan heyelan sonucu Çiftlik köyüne bağlı eski Sinop-Samsun karayolunda çökme meydana geldi. Yolun önceden Karayolları’na ait olduğu, ardından Sinop İl Özel İdaresi’ne devredildiği öğrenildi. Özel İdare Genel Sekreteri Yahya Çınkıl, yaşanan çökmenin ardından onarım çalışmalarına başlanacağını ifade etti.

AÇILMADAN ÇÖKTÜ 

Tunceli’de de 9 Mart’ta etkili olan sağanak yağış nedeniyle Hozat-Pertek karayolunda çökme meydana geldi.

Bingöl’de ise 3 Nisan’da yapımı henüz tamamlanmayan Bingöl-Sancak yolu açılmanda çöktü. Bingöl-Sancak yolunun 13. ile 16. kilometreleri arasında çöken yolun görüntüleri, tepkilere neden oldu. 32 kilometrelik yolun tamamı için bugüne kadar 500 milyon TL’nin üzerinde harcama yapıldığı belirtiliyor.

Bingöl-Sancak yolu, açılmadan çöktü.

UZMANLAR: YETERLİ DENETİM YOK

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Taner Yüzgeç peş peşe çöken yollara ilişkin şunları söyledi: “Birçok alanda olduğu gibi yol inşaatlarında da mühendislik hizmetlerine önem verilmiyor. Çünkü mühendislik hizmetleri maliyet artırıcı bir unsur olarak görülüyor. Bu kara düzenin sonuçları ya bina çökmesi ya yol çökmesi olarak karşımıza çıkıyor.”

Yolların çökmesinin bir diğer nedeninin de denetimsizlik olduğunu vurgulayan Yüzgeç, “Denetim yapacak kurumlar zayıflatıldı ve müteahhitlerin denetimine önem verilmiyor. Özellikle altyapı projelerine dikkat etmezseniz hava koşulları veya zeminden kaynaklı çökmelerle karşılaşırsınız. Son yıllarda sürekli çöken yollar, denetim mekanizmaların çürütüldüğü ve yok edildiğinin de bir göstergesi” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com