Oxford: Mutasyona karşı güçlendirilmiş aşı sonbaharda

Oxford-AstraZeneca aşısını geliştiren ekipten Prof. Dr. Gilbert, mutasyona karşı güçlendirilmiş aşının sonbahar aylarında uygulanabileceğini duyurdu.

KRONOS 08 Şubat 2021 DÜNYA

İngiltere’de Oxford-AstraZeneca aşısını geliştiren ekibin başındaki isim Prof. Dr. Sarah Gilbert, Güney Afrika mutasyonuna karşı etkisiz kalan aşı için harekete geçtiklerini ve sonbahar aylarında uygulanabileceğini duyurdu.

Worldometers’ın verilerine göre dünya genelinde şimdiye dek 106 milyon kişi koronavirüse yakalandı, 2.3 milyon kişi de hayatını kaybetti.

Salgını bitirmek için pek çok aşı acil kullanım onayı alsa da, koronavirüsün geçirdiği mutasyon gidişatı değiştirdi. Uzmanlar mevcut aşıların mutasyonlara karşı etkisiz kalmasından endişe ederken, yapılan son çalışmalar bunu doğrular nitelikte.

KISITLAMALAR GEVŞEMİYOR

Prof. Dr. Sarah Gilbert de mutasyon geçirmiş koronavirüsüne karşı güçlendirilmiş bir aşı müjdesi de verdi. İngiliz medyasına konuşan Gilbert, “Mevcut aşıların mutasyon geçirmiş virüslere karşı etkisi düşük. Vaka sayısını düşüremesek de, aşı ölüm oranları, hastaneye yatışlar ve hastalığın ağır seyrine karşı koruma sağlıyor. Bu sağlık sistemimiz için çok önemli” diye belirtti.

‘HIZLICA ADAPTE EDİLEBİLİYOR’

Güçlendirilmiş aşı için çalışmaların devam ettiğini belirten Gilbert, sonbahar aylarında kullanıma hazır olmasını beklediklerini söyleyerek, “Henüz insanları aşılamaya hazır olmasak da, tüm geliştiriciler aynı teknolojik platformu kullandığımız için aşıları hızlıca adapte edebiliyoruz” diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com