‘Özel demiri çakmaya başladı, Erdoğan o günden beri yalpalıyor’

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan: "Özel CHP’yi güvenli limana soktu. İktidarın psikolojik üstünlüğünü elinden aldı. Erdoğan o gündür bugündür yalpalıyor. CHP bu başarıyı elde edemeseydi Özel bir hafta yerinde kalamazdı. Ama şimdi genel başkanlığa demir çakmaya başladı…"

KRONOS 31 Mayıs 2024 GÜNDEM

CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ihanet ve hançerlendim” çıkışlarını değerlendiren Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, “Kılıçdaroğlu Özel’in kendisini hançerlediğini düşünüyorsa o halde kendisi de Baykal’ı hançerledi! Kendisi de Baykal’a ihanet etti!” dedi.

CHP lideri Özgür Özel’in CHP’yi güvenli limana soktuğuna dikkat çeken Mehmet Tezkan, “Ama yerine gelen Özel CHP’yi güvenli limana soktu. 35 il ve yüzde 38 oyla CHP gemisini güvenli limana bağladı. Muhalefete moral verdi. İktidarın psikolojik üstünlüğünü elinden aldı. Erdoğan o gündür bugündür yalpalıyor. CHP bu başarıyı elde edemeseydi CHP çoktan karışmıştı; Özel bir hafta yerinde kalamazdı… Ama şimdi genel başkanlığa demir çakmaya başladı. Çünkü başarının önünde kimse duramaz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Tezkan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Kamuoyunda bir süredir Kılıçdaroğlu’nun ‘ihanet’ çıkışı konuşuluyor. Seçim yenilgisinden sonra kendisine karşı çıkanları, değişim hareketi başlatanları ihanetle suçluyor… Daha doğrusu ima ediyor. Oturup konuşur kırgınlıklar önlenebilirdi diyor…
Kırıldığı kişiler belli; koltuğunu devralan Özgür Özel ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu… Haklı mı?
Gelin bugün bunu tartışalım… 2010 yılına dönüp, Kılıçdaroğlu’nun nasıl CHP Genel Başkanın olmasından başlayalım mı?
Baykal genel başkan, Kılıçdaroğlu da grup başkanvekiliydi. Kaset skandalı patladı. Baykal istifa etti. Kılıçdaroğlu’nun ismi ön plana çıktı… Kılıçdaroğlu Baykal’la konuştu aday olmayacağını açıkladı…

Senaryo şuydu; delegelerin baskısıyla, CHP tabanının isteğiyle Baykal geri dönecekti. Kılıçdaroğlu adaylığını açıklayınca planı bozdu. Ben dahil (o tarihte Milliyet’te yazıyordum arşiv duruyor) birçok kişi Kılıçdaroğlu’nun bu kararını destekledi… CHP delegeleri de… Çünkü CHP de değişim şarttı; olmazsa olmazdı… Soruyorum Kılıçdaroğlu Baykal’a ihanet etmiş mi oldu? Parti Baykal ile yürümezdi… 2010 yılının mayıs ayında değişim talebi birdenbire patladı… 2023 yılının mayıs ayında olduğu gibi… Altan gelen dalga bunu gerekli kıldı.

‘2023’TE SEÇİM SKANDALI VARDI’

2010 yılında yaşananların benzeri 2023 yılında tekrarlandı. Yine genel başkan gitti yerine grup başkan vekili geldi… Kılıçdaroğlu Özel’in kendisini hançerlediğini düşünüyorsa o halde kendisi de Baykal’ı hançerledi! Kendisi de Baykal’a ihanet etti!
AKP Genel Başkanı 10 yıldır Baykal’ a ihanet ettin kasetle geldin diye propaganda yapıyor… Şimdi denilecek ki 2010 da kaset skandalı vardı… 2023’te de seçim skandalı vardı… 6’lı masanın iç çekişmeleri nedeniyle ülkeyi yönetme ehliyeti vermemesi vardı. Büyük hayal kırıklığı vardı. Muhalif seçmenin değişim talebi vardı, dayatması vardı… Soruyorum… 1972’de İsmet İnönü’yü devirerek CHP Genel Başkanı olan Bülent Ecevit de İnönü’ye mi ihanet etti? İsmet Paşa’yı mı hançerledi!… Toplumun patlayacak atmosferi bu değişimi istiyordu… Ne Ecevit İnönü’ye ihanet etti… Ne Kılıçdaroğlu Baykal’a… Ne Özel Kılıçdaroğlu’na… Kimse kimseye tuzak kurmadı, siyasetin doğal akışı bu değişimi gerektirdi… Kılıçdaroğlu’nun bir sözüne daha takıldım. Demiş ki; ‘bir kişi uzun süre genel başkanlık yapmamalı ama genel başkan değişecekse o partisini güvenli limana taşımalı o güvenli limanda değişiklikler gerçekleşmeli’ Güvenli liman neresi?

Kılıçdaroğlu’na mayıs yenilgisinden sonra defalarca soruldu neresi olduğunu söylemedi. Ama yerine gelen Özel CHP’yi güvenli limana soktu. 35 il ve yüzde 38 oyla CHP gemisini güvenli limana bağladı… Muhalefete moral verdi. İktidarın psikolojik üstünlüğünü elinden aldı… Erdoğan o gündür bugündür yalpalıyor… CHP bu başarıyı elde edemeseydi CHP çoktan karışmıştı; Özel bir hafta yerinde kalamazdı… Ama şimdi genel başkanlığa demir çakmaya başladı… Çünkü başarının önünde kimse duramaz…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com