Özel’den emekli maaşı çıkışı: Önce asgari ücrete çıkartacağız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, emekli maaşlarıyla ilgili, "Cumhurbaşkanımızla da konuştum, Devlet Bey’e de söyledim. El ele vereceğiz, emeklinin maaşını önce asgari ücrete çıkartacağız" dedi.

KRONOS 10 Mayıs 2024 GÜNDEM

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimlerin ardından partisinin seçimi kazandığı il ve ilçelere teşekkür ziyaretlerini sürdürüyor. CHP lideri Özel, bugün teşekkür ziyaretleri kapsamında, Kütahya’ya geldi. Özel’in buradaki ilk durağı CHP Kütahya İl Başkanlığı oldu. İl Başkanı Tamer Yenikaya ve Belediye Başkanı Eyüp Kahveci’yi tebrik eden Özel, ardından partililere seslendi.

Özel, burada yaptığı konuşmada emeklilerin durumuyla ilgili, “‘Ya aç kal, ya sokakta kal’ diyen, emekliyi perişan eden bu maaşı Cumhurbaşkanımızla da konuştum, Devlet Bey’e de söyledim. Bu işin siyaseti yok. El ele vereceğiz, emeklinin maaşını önce asgari ücrete çıkartacağız. Buna ses vermiyorlar, o zaman sesimizi yükselteceğiz” dedi.

“Bu parti kaybedilmiş bütün hakları geri alacak” diyen Özel, 18 Mayıs’ta İstanbul’da 26 Mayıs’ta Ankara’da yapacakları mitinglere katılım çağrısı yaparak, “Muhataplarımızla konuşuruz, isteklerimizi söyleriz, makamlara saygısızlık yapmayız, kimseyi dışlamayız ama sokaktan korkmayız, meydanları boş bırakmayız” diye konuştu.

İşte Özel’in konuşmasından detaylar…

“Geçen sene, -kimseyi suçlamıyoruz hepimiz sorumluyuz- Cumhuriyet’in 100. yılında yapılan seçimleri kaybederek, ülkede çok kişinin ama en çok da gençlerin umudunu kırmıştık. Ondan sonra dedik ki; ‘biz umut olacağız, heyecanı yeniden yakalacağız, partiyi ayağa kaldıracağız, hep birlikte başaracağız’. İnandınız. Bundan sonra bir sonraki seçimleri aynı şekilde kazanacağız. Bunun için herkese söylüyorum; gençleri partiye yönlendirin, üye yapın. Baba ocağının tapusu tek bir kişidedir; o da Mustafa Kemal Atatürk’tür. O yüzden Türkiye ittifakı diyoruz. O yüzden sadece sosyal demokratlara değil; muhafazakar demokratlara, milliyetçi demokratlara, liberal demokratlara, Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla hangi etnisiteden olursa olsun Türkiye’nin bütün demokratlarına, Alevi’sine, Sünni’sine herkese bu baba evinin kapısı açıktır. Türkiye İttifakı, ikinci yüzyılın ilk seçimlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini iktidar yapacaktır. O güne kadar arı gibi çalışacağız. Hiç şüphe yok; müzakere de edeceğiz, mücadele de edeceğiz. Çağrıldığımız yere hep birlikte gideceğiz.

“EMEKLİYİ PERİŞAN EDEN MAAŞI CUMHURBAŞKANI’MIZLA KONUŞTUM”

Konuşmasında atanamayan öğretmenler sorununa değinen Özel, 18 Mayıs’ta İstanbul’da düzenleyecekleri mitingde öğretmenlerin sesini duyuracaklarını söyledi. Özel, “Muhataplarımızla konuşuruz, isteklerimizi söyleriz, makamlara saygısızlık yapmayız, kimseyi dışlamayız ama sokaktan korkmayız, meydanları boş bırakmayız, mücadeleyi de sonuna kadar yapacağız. Bu parti kaybedilmiş bütün hakları geri alacak. Anayasal hakları geri alacağız, sokaklardan korkmayacağız. Avrupa’da emekliler 3-4 bin Euro alırken, 270 Euro alıyor emeklimiz. 10 bin lira… Karnını doyurursan, evin kirasını veremezsin. Evin kirasını ödersen, aç kalırsın. ‘Ya aç kal, ya sokakta kal’ diyen, emekliyi perişan eden bu maaşı Cumhurbaşkanımızla da konuştum, Devlet Bey’e de söyledim. Bu işin siyaseti yok. El ele vereceğiz, emeklinin maaşını önce asgari ücrete çıkartacağız. Buna ses vermiyorlar, o zaman sesimizi yükselteceğiz” dedi.

Özel, emeklileri 26 Mayıs Pazar günü Ankara’da Tandoğan Meydanı’na yapacakları mitinge katılmaya davet etti.

“EY MEHMET ŞİMŞEK, VERGİ KAÇIRAN YANDAŞLARDAN VERGİYİ TOPLA”

“Son Cumhurbaşkanı gibi değil, ilk Cumhurbaşkanı gibi davranacağız” diyen Özel, uygulanan ekonomi politikalarını da eleştirdi. Özel, şunları söyledi:

“Mehmet Şimşek, çıkmış kemer sıkmaktan bahsediyor, tasarruftan bahsediyor, acı reçeteden bahsediyor. Evet, ekonomi zor durumda ama bunu bu hale getiren ne emeklidir, ne emekçidir, ne çiftçidir, ne de Bağ- Kur’lu esnaftır. Bunu bu hale getirip sonra bir gölge IMF programıyla kemer sıkmak, tasarruf istemek, öğretmen atamamak, bunlar IMF’nin hayaletidir. Bakın memlekette bir hayalet dolaşıyor. Bu hayalet çiftçiden, emekliden, köylüden tasarruf istiyor. Ey Mehmet Şimşek, Gulyabani’ni al bizim kapımızdan, bizim penceremizden çekil. Zenginlerden iste. Artık yoksulun gırtlağına çökmenin zamanı bitti, adalet istiyoruz. Sudan, sütten, sigaradan alıyor vergiyi yüzde 65, yüzde 20-25 sizlerin aldığı maaşlardan kesiyor. Sen vergi kaçıran yandaşlarından vergiyi topla, bu vatandaşın yakasından düşün artık. Artık vergiyi kazanandan alacaklar, garibanın yakasından düşecekler. Bunun için sadece size ihtiyaç var, meydanları doldurmaya ihtiyaç var. Kim hakkını arıyorsa, yanında olacağız. Siz mücadele ettikçe, biz mücadele ettikçe, bu bozuk düzen değişecek. Adaletli, hakça bir düzen gelecek.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com