Özgür Demirtaş’ın ‘ekonomi kurulu’ için önerdiği 12 isim kim?

Ekonomist Özgür Demirtaş, kötü giden ekonominin düzelmesi için rapor hazırlamak üzere bir 'ekonomi kurulu' oluşturulması gerektiğini söyledi. Demirtaş, kurulda yer alması gerektiğini düşündüğü 12 ismi de açıkladı.

KRONOS 12 Haziran 2023 EKONOMİ

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ekonomi yönetimine rapor sunmak üzere bir kurul kurulmasını isteyerek, bu kurulda hangi isimlerin yer alması gerektiğini açıkladı.

Seçimden sonra kötü giden ekonomiyi toparlaması için Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye bakanlığına getirilmişti. Böylece ekonomi politikalarının ‘normalleşmesinin’ hedeflendiği düşünülüyor.

Finans profesörü Özgür Demirtaş da Şimşek’e yardımcı olunması gerektiğini söylemiş, “Ülkemi seven bir insan olarak diyorum ki iyi ki de Mehmet Şimşek geldi, gelmemesi durumunda daha olumsuz şeyler yaşanabilirdi” demişti.

Demirtaş, YouTube’da yayınladığı videoda Şimşek’e yardım için bir kurul oluşturulması gerektiğini kaydederek, bu kurulda hangi isimlerin yer alması gerektiğini saydı.

Bu kurulun 15 günde bir ekonomi yönetimine rapor sunmasını isteyen Demirtaş, “Bir kurul kurulabilir. Bu kurulda Türkiye’nin en bilgili, dünya çapında bilinen en liyakatlı insanları olabilir. Uzman oldukları alanda görüş bildirebilirler. Bu kurulda olan insanların 1 kuruş para almasına gerek yok. Konuma, koltuğa, isme gerek yok” dedi.

’15 GÜNDE BİR RAPOR YAZAR’ 

Kurulun ne yapacağını açıklayan Demirtaş, “Geçmiş 15 günü değerlendirir ve 15 günde bir rapor yazar. Der ki, ‘Ekonomi takımının şu yaptıkları doğrudur, şu yaptıkları eksiktir, şu yaptıkları yanlıştır.’ Ve tavsiyede bulunur, denir ki, ‘Yanlışları düzeltelim, eksikleri tamamlayalım, doğrulara devam edelim'” şeklinde konuştu.

DEMİRTAŞ’IN 12 KİŞİLİK LİSTESİNDE KİMLER VAR? 

“Bu kurulda kimler olabilir diye sorarsanız… Benim aklıma gelen onlarca isim var. Bunlar sadece yurt içinden düşündüğüm isimler. Yurt dışından da isimler sayabilirim size” diyen Demirtaş’ın saydığı isimler şöyle:

Prof. Dr. Hakan Kara (Merkez Bankası eski başekonomisti)
Mahfi Eğilmez (İktisatçı)
Prof. Dr. Kamil Yılmaz (Koç Üniversitesi öğretim üyesi)
Kerim Rota (Gelecek Partisi ekonomi politikaları başkanı)
Prof. Dr. Selva Demiralp (Koç Üniversitesi öğretim üyesi)
Haluk Bürümcekçi (Ekonomist)
Prof. Dr. Veysel Ulusoy (Enflasyon Araştırma Grubu kurucusu)
Murat Uçer (Ekonomist)
Prof. Dr. Ümit Özlale (İYİ Parti kalkınma politikaları başkanı)
İbrahim Kahveci (Ekonomi yazarı)
Prof. Dr. Refet Gürkaynak (İktisatçı)
Uğur Gürses (Ekonomi yazarı)

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com