CHP lideri Özel: 83 yaşındaki bir kadını yeniden hapishaneye koydular

CHP lideri Özel: 83 yaşında Makbule Özer var. Bölgesel bir şifacı. Türkçe bilmiyor. Gecenin bir yarısında şifa bulur diye hasta getirmişler. O hasta örgüt mensubu çıkmış. ‘Ben tanımıyorum, bilmiyorum’dan başka bir şey demeyen 83 yaşındaki bir kadını yeniden hapishaneye koydular. 

KRONOS 24 Nisan 2024 GÜNDEM

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında hasta tutukluları gündeme getirdi.

Van’da tutuklanan 83 yaşındaki Makbule Özer ve 2.5 yıldır İzmir’de tutuklu bulunan emekli orgeneral Çetin Doğan (84) başta olmak üzere tüm hasta tutuklularla ilgili açıklama yapan Özel, “83 yaşındaki hasta mahpuslarla uğraşarak devlet otoritesi tesis edilmez. Yapmayın. Vazgeçin bunlardan.” dedi.

Partisinin 2012 yılında 50’ye yakın cezaevine 370 ziyaret gerçekleştirerek bir rapor hazırladığını hatırlatan Özel, tüm siyasi partileri hasta tutuklular konusunda duyarlılığa ve işbirliğine davet etti. Özel, hasta mahpusların durumunun Meclis’e getirilmesini, bir komisyon kurulmasını önerdi.

Çetin Doğan ve Makbule Özer gibi durumu acil hastaların bu komisyonu beklemeye vaktinin olmadığını vurgulayan Özel, bir an önce bu hastaların tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

“HASTA İNSANLARI KİNLE, NEFRETLE HAPİSTE TUTMAK YAKIŞMAZ”

Özel şunları söyledi:

“Maalesef bir diğer tatsız husus; buradan uyardığım halde 83 yaşındaki orgeneral Çetin Doğan’ı taburcu ettiler ve cezaevine gönderdiler. Çetin Doğan’ı ve yaşları 80, 90 olan yaşlı insanları sırf 28 Şubat sürecinden hesap soruyoruz diye kinle, nefretle bu zor günlerinde hapishanede tutmaktı yakışmaz. Bu güç değil, hakimiyet değil, özgüven değil, muktedirlik değil. Bu güçsüzlük. Bu acziyet. 

“TÜRKÇE BİLMEYEN ŞİFACI KADINI HAPSE ATTILAR”

Yine 83 yaşında Makbule Özer var. Daha önce de tutuklanmıştı. Çok hasta diye evine yollanmıştı. Bölgesel bir şifacı. Türkçe bilmiyor. Gecenin bir yarısında şifa bulur diye hasta getirmişler. O hasta da sonradan bir terör örgütünün mensubu çıkmış. İfadesinde ‘Ben tanımıyorum, bilmiyorum’dan başka bir şey demeyen 83 yaşındaki bir kadını yeniden hapishaneye koydular. 

Bu da güç değil, bu da adalet değil. Bu da terörle mücadele değil. Bu aksine senin yaptığın böyle uygulamalar o terör örgütünü güçlendirir. Taban bulur taban. 83 yaşında Türkçe bilmeyen şifacı kadını, bilmeden tedavi ettiği birisi için hapse atmak terör örgütüne taban yapar. Güçsüzleştirmek için demokrasi lazım. 83 yaşındaki kadınlarla, hastalarla uğraşarak devlet gücü, otoritesi tesis edilmez. Dünyada yapabilen yok. Yapmayın. Vazgeçin bunlardan. 

Buradan çağrım; sayın grup başkan vekillerim Nurettin Demir ve Veli Ağbaba ile birlikte 2022 yılında Türkiye’deki 50’ye yakın cezaevine 370 ziyaret yaparak hazırladığımız hasta tutuklu ve hükümlüler raporuna bir bakın. O raporu güncelleyelim. Hatta bir araştırma komisyonu kurulmasını önce teklif edelim. 

“DEMOKRASİLERDE SİYASETÇİLER HASTANIN KİMLİĞİNE KÖRDÜR”

Hangi görüşten olursa olsun hasta tutuklu ve hükümlülerde demokratlar güçlü demokrasilerin siyasetçileri hastanın ve hükümlünün siyasi görüşüne, partisine, kimliğine kördür. Ona kör olmadan, sadece insan ve hasta gözüyle bakmadan yapılan her şey en büyük hak ihlalidir.

“SİYASET ÜSTÜ İŞBİRLİĞİNE DAVET EDİYORUZ”

O yüzden önce araştırma komisyonunu önerelim, meclise getirelim konuşalım, diğer partilerle diyalog çerçevesinde görüşelimi böyle bir komisyonun kurulmasını talep edelim. AKP kurmazsa partimiz kursun. Raporu güncellesin. Siyaset üstü bir şekilde, tüm siyasi partileri tüm siyasi partileri hasta tutuklular ve hükümlüler konusunda duyarlılığa ve işbirliğine davet ediyoruz.

Ancak Çetin Doğan, tutuklu komutanlar ve Makbule Özer gibi kişilerin bu komisyonu bekleyecek ne vakti ne de dayanacak takati vardı. Orada görevin kimde olduğu ve nasıl icra edileceğini hepimiz biliyoruz. Görev yürütmededir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com