Özgür Özel: Taksim’i 1 Mayıs’a kapatmak Anayasa’yı tanımamaktır

"Anayasa, demokrasinin elbisesiyse sen mevcut Anayasa'ya uymuyorsan yenisini alsan ne olur eskisinde kalsan ne olur?" diyen CHP lideri Özgür Özel, Taksim'i 1 Mayıs'a kapatmanın Anayasa'yı tanımamak anlamına geldiğini söyledi.

KRONOS 30 Nisan 2024 GÜNDEM

Meclis’teki gup toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Özgür Özel’in gündeminde Anayasa tartışmaları ve 1 Mayıs vardı.

Anayasa tartışmalarını değerlendiriren Özel “Anayasalar her doğan için yapılır, Erdoğan için yapılmaz” dedi.

Özel, Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına açılması için bu sabah İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile yeniden görüştüğünü ancak Yerlikaya’nın öneri ve taleplerini yerine getiremeyeceğini söylediğini bildirdi.

Geçmişte İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı olarak görev yapmış olan Sevinç Atabay’ın CHP’ye katıldığını duyuran Özel, Diyarbakır’da Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Kırmızı grupta şampiyonluk mücadelesi veren Amedspor’un Soma deplasmanındaki galibiyetini de kutladı. Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

‘İKTİDARIN GÜÇLÜSÜ RIZAYLA TEMSİL EDİLENDİR’ 

“Türkiye’de bundan sonraki süreçte de futbolun hepimizin dostluğuna katkı sağlamasını ümit ederek Amedspor’u tebrik ediyorum.

Meral hanıma bir kez daha sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Sayın Müsavat Dervişoğlu’na bir kez daha hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.

Sayın İçişleri Bakanı’nı 1 Mayıs için aradım. Bu konuda işbirliği teklif ettim. Kendisi bana görevi gereği bunun mümkün olmayacağını söyledi. Biz orayı açmayız, açamayız diyordu. Egemenliklerini kaybedecekler sanıyorlar. Siz bir yasakla egemenlik koruyorsanız, orada egemenlik yoktur.

İktidarın güçlüsü rızayla temsil edilendir. Demokrasi de gösterinin izne dahi ihtiyaç dahi olmadığı yönetimlerdir. Bu sabah İçişleri Bakanı ile bir görüşme daha yaptık. Kendisi yine olumsuz yanıt verdi.

‘TAKSİM’İ KAPATMAK ANAYASAYI TANIMAMAKTIR’

Buradan çağrımı yinelemek istiyorum. Bugün sayın Kurtulmuş ile görüştük. Anayasalar her doğan için yapılır, Erdoğan için Anayasa yapılmaz. Anayasa bir demokrasinin elbisesiyse sen mevcut Anayasa’ya uymuyorsan yenisini alsan ne olur eskisinde kalsan ne olur?

Bu karara bugün uymayan birisi yarın, yarından sonra kendisi ile görüşeceğiz. Elbette müzakere edeceğiz. İş Anayasa’

Taksim’i kapatmak Anayasa tanımamaktır. Can Atalay’ı bırakmamak Anayasa’yı tanımamaktır. Gezi tutuklularını Silivri’de tutmak Anayasa’yı tanımamaktır. İktidar ortağınızın Anayasa Mahkemesi kapatılsın çağrıları Anayasa tanımamaktır.

Hak-İş’in yaptığı kutlamaya da gideceğiz, Türk-İş’in kutlamasına da gideceğiz. Zaman zaman farklı düşünsek de her şehirdeki kutlamalara gideceğiz. Yarın Beşiktaş’tan, Saraçhane’den Taksim’e yürünecekse Cumhuriyet Halk Partisi de orada olacaktır.

Bu ülkenin askeri de polisi de emekçidir. Onlara kanunsuz emirler verenler yüzünden uygulamak zorunda oldukları kararlar o kardeşlerimizin kişisel kararları değildir. 1 Mayıs’ta güvenlik güçleri ile çatışma görüntüleri görmek istemediğimizi belirterek tüm kamu görevlilerini sorumluluğa davet ediyorum.


‘İKİYÜZLÜLÜKTEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR’ 

ODTÜ’de Devrim Stadı’nda mezuniyet töreni yapılmasına izin vermeyenlerin, ABD’deki eylemleri övmesi ikiyüzlülükten başka birşey değildir. ODTÜ’deki Devrim Stadı’na silinemez ‘Devrim’ yazısını yazan, Filistin Davası’nda hepimizin önderi Deniz Gezmiş’tir. Aklınızı başınıza alın.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com