Özgür Özel’den ‘Macronlaşma’ çıkışı: Siyasetsiz birisini bulmayacağız

CHP genel başkan adayı Özgür Özel, “CHP’ye bir Macron aramıyoruz. Siyasetsiz birini bulmayacağız. Sırf beyaz gömlek yakışıyor, kollarını kıvırdı diye partili olmayan birini partinin başına getiremeyeceğimize göre…" diyerek Fransa örneği verdi.

KRONOS 27 Eylül 2023 GÜNDEM

Fotoğraf temsili...

CHP’nin Kasım ayındaki kongresinde genel başkanlığa adaylığını açıklayan Özgür Özel, kendisi için yapılan “tavşan aday” eleştirilerine yanıt verdi. “Tavşan aday böyle bir mücadele vermez” diyen Özel, CHP’de “siyasetsizleşmeyi” engelleyeceklerini söyledi.

BirGün gazetesinin sorularını yanıtlayan Özel, “CHP’ye bir Macron aramıyoruz. Siyasetsiz birini bulmayacağız. Sırf beyaz gömlek yakışıyor, kollarını kıvırdı diye partili olmayan birini partinin başına getiremeyeceğimize göre… Bu partinin başına yeni, güçlü ve partili bir figürü biz yakıştırmaz ve halka benimsetmezsek halk bir başka siyasetsiz birini partinin başında görebilir, Macronlaşma riski çıkar” diye konuştu.

Özel sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasetsiz lider tehlikesi, bence Fransa’da işleyen bu işin Türkiye’de işleme riski var. Sol, sosyal demokrat siyaset için, emekçilerin hakları için, örgütlenme özgürlüğü için en büyük tehlike bir siyasetsiz liderin gelme tehlikesidir.”

‘CHP SAĞA KAYDI AMA BİZ DÜZELTECEĞİZ’

Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” çıkışı dahil bazı kararları kamuoyuna açıklandığı zaman öğrendiklerini ve “ortaklaşmadan” yola çıkıldığını söyleyen Özel, “CHP sağa kaydı ama biz düzelteceğiz” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL EMANETÇİ Mİ?

Özgür Özel, “Kılıçdaroğlu’nun tavşan adayı”, “İmamoğlu’nun emanetçisi” yorumlarına da şöyle tepki gösterdi:

“İkisi de itibar suikastidir. Başka yerlerden kulp takamayınca böyle bir kulp takıyorlar. Genel Başkan’a karşı aday çıkıp İzmir, Konya, Manisa, Karaman kongrelerinde mücadele ediyoruz. Tavşan aday böyle bir mücadele vermez.

Siyaset emanet kaldırmaz. CHP’de de bir tek emanet var o da kurucu kadrolardan aldığımız emanet. Genel başkan da emanetçi. Altı oku, Atatürk’ün hatırasını, cumhuriyeti ona emanet etmişiz. 5 Kasım’da delege karar verirse emaneti ben alırım. Siyaseten bu kadar aciz birisi CHP genel başkanlığına talip olmaz.”

‘LİDERİ VE KADROLARI DEĞİŞTİRMEK LAZIM’

Öte yandan Özel, “radikal değişim” mesajı verdi:

“Yüzler değişmeden, partide her şeyi değiştirsen de millet değiştiğine inanmayacak. O yüzden de yeni yüzler ile ve radikal bir değişiklik ile bu yapılabilir. Türkiye siyasetinde Genel Başkan değişikliği çok radikal bir değişiklik.

Kemal Bey’in ilk başta sakin bir güç olarak geldiğine ve 2011’de nasıl bir heyecan yarattığına bakmak lazım. Lideri ve kadroları değiştirip insanları CHP’de paradigma değişikliği olduğuna inandırmak gerekiyor. Ufak değişikliklerle bunun olabileceğine inansaydım hiç yola çıkmazdım.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com