Pakistan’da uçağın düşme sebebi koronavirüs çıktı

Pakistan'da geçen ay düşen uçağın sebebinin pilotların uçuş boyunca koronavirüs ile ilgili konuşması gösterildi.

KRONOS 24 Haziran 2020 DÜNYA

Pakistan’da geçen ay yaşanan uçak kazasının nedeni olarak koronavirüs salgını gösterildi.

Kazaya ilişkin yürütülen soruşturmaya göre uçağın iki pilotu, uçuş boyunca koronavirüsle ilgili konuşmaktan görevlerine konsantre olamadı.

Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Khan, incelenen ses kayıtlarında hem pilotların hem de kule personelinin prosedürlere uymadığından dolayı kazanın meydana geldiğini belirtti.

Soruşturma raporunu meclis sunan bakan, “Maalesef, uçuş boyunca geçen konuşmalar virüsle ilgili. Akılları salgınla meşgul olduğundan ve aileleri de bu durumdan etkilendiğinden sürekli koronavirüsü tartışıyorlardı” dedi.

Euronews’e göre, uçakta herhangi bir arıza bulunmadığını ve uçuş için yüzde 100 sağlam olduğunu söyleyen bakan, kaptan pilotun ve yardımcısının da deneyimli ve sağlıklı pilotlar olduğunu sözlerine ekledi.

Rapora göre piste 16 kilometre kala 762 metre irtifada uçması gerekirken uçak 2 bin 200 metre yükseklikte seyrediyordu. Kontrol kulesinin pilotu inişe geçmemesi yönünde uyarmasına rağmen, kaptan “Ben idare ederim” dedikten sonra kuleye aldırış etmeyip tekrar koronavirüs salgını ile ilgili sohbet etmeye devam etti.

Soruşturmayı yürüten yetkililer, pilotların zihinlerinin salgınla meşgul olduğundan dikkatlerinin dağıldığı kanısında.

Pakistan Uluslararası Havayolları’na ait, Lahor-Karaçi seferini yapan Airbus A320 tipi yolcu uçağı, 22 Mayıs günü Karaçi kentinde bir yerleşim alanına düşmüş, kazada 97 kişi hayatını kaybetmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com