‘Pandemi demokrasi için bir turnusol oldu’

53 ülkeden 120 bin insanla görüşülerek yapılan Ankete göre demokratik ülkelerde bile yaşayanların neredeyse yarısı Covid-19 pandemisi nedeniyle hükûmetlerinin özgürlükleri çok fazla kısıtladığını düşünüyor. Anketi açıklayan vakfın başkanı eski NATO Genel Sekreteri Rasmussen, “COVID-19 aynı zamanda demokrasi için bir turnusol oldu” dedi.

KRONOS 15 Haziran 2020 DÜNYA

Alliance of Democracies Foundation’ın bugün açıkladığı rapora göre, dünyanın dört bir yayındaki insanlar, Çin’in korona virüsü salgınıyla ABD’den daha iyi başa çıktığını düşünüyor. Pek çok kişi daha fazla özgürlük talep ederken azımsanmayacak bir kitle, ülkelerindeki seçim sonuçlarının “dış güçler tarafından” etkileyebileceğine inanıyor. 

Anket, Alman anket şirketi Dalia Research tarafından 53 ülkeden 120 bin insanla görüşülerek yapıldı. Araştırmada demokratik ülkelerde bile insanların yüzde 45’inin, pandemi sırasında hükûmetlerinin özgürlükleri çok fazla kısıtladığını düşündükleri oraya çıktı.

Alliance of Democracies Foundation Başkanı ve eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “COVID-19 aynı zamanda demokrasi için bir turnusol oldu” dedi.

Rasmussen, Reuters’e yaptığı açıklamada, “İnsanlar pandemi sonrasında daha fazla demokrasi ve özgürlük istiyorlar, bu talep demokratik liderleri uyandırma çağrısı olarak düşünülmeli” diye konuştu.

 

Ankete katılanların yüzde 60’ından fazlası, Çin’in pandemiyle daha iyi başa çıktığını düşündüğünü söyledi. Sonuçlara göre dünya çapında ankete katılanların sadece  üçte biri, ABD’nin  pandemiye verdiği tepkinin etkili olduğunu düşünüyor. Buna karşın ABD’den ankete katılanların yarısından fazlası hükûmetin pandemiye etkili yanıt verdiğini düşünüyor.

Ankete göre çoğu Çinli, ABD’nin küresel olarak demokrasi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna inanıyor. 

Yunanistan, Tayvan, İrlanda, Güney Kore, Avustralya ve Danimarka’dan ankete katılanların büyük çoğunluğu, hükümetlerinin pandemi krizine iyi tepki verdiğini söyledi. Brezilya, Fransa, ABD, İtalya ve İngiltere’den ankete katılanlar ise hükümetlerinin durumu kötü ele aldığını hissettiklerini belirtti.

ÇOĞUNLUK ‘DIŞ GÜÇLER’İN ETKİSİNE İNANIYOR

Anket, dünyada komplo teorilerine olan inancı da ortaya koydu. Sonuçlara göre dünyanın büyük bir çoğunluğu, “yabancı bir gücün” ülkelerindeki bir sonraki seçimlerinin sonuçlarını etkileyebileceğini düşünüyor.

Dış müdahale konusunda en az endişe duyan iki ülke Çin ve Rusya oldu. Amerikalıların yüzde 55’i ise Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerinde az veya çok müdahale olabileceğini düşünüyor.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com