‘HDP’ye mesafe koymadı’: CHP’de üç ‘ulusalcı’ milletvekili istifa etti

CHP’de ulusalcı kimlikleriyle bilinen ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren üç milletvekili, düzenledikleri basın toplantısıyla istifa ettiklerini duyurdu. Üç vekilin Muharrem İnce’nin kuracağı partiye geçeceği iddia ediliyor.

KRONOS 29 Ocak 2021 GÜNDEM

CHP yönetimine parti içi sorunlarla ilgili mektup yazan üç milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel partilerinden istifa etti. İstifa eden milletvekillerinin Muharrem İnce’nin Memleket Hareketi’ne katılacağı iddia ediliyor. Üç milletvekili yol haritasına ilişkin soru almadı. Üç milletvekili 10 Aralık 2021 tarihinde CHP yönetimine bir mektup yazmış, daha sonra da yanıt alamadıklarını belirterek mektubu kamuoyuyla paylaşmıştı.

İstifa eden milletvekili CHP’nin başta Kürt sorunu olmak üzere birçok noktada yönetime eleştirilerde bulunuyor. İstifa açıklamasında da CHP’yi HDP’yle yan yana olmakla suçlayan Mehmet Ali Çelebi, geçtiğimiz aylarda da CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile polemiğe girmiş, Atatürk demediği için eleştirilerde bulunmuştu. Üç milletvekilinin istifa gerekçesinde HDP’yi anması dikkatlerden kaçmadı.

“ATATÜRK DEMEKTEN İMTİNA EDEN CHP’YE GELDİK”

Mehmet Ali Çelebi, tutukluluk günlerinden milletvekili olduğu döneme kadar yaşadıklarını anlatarak, “‘Partide olmayan ülkeye vaat edilemez’ dedik. Partiyi birinci parti yapmak için çabalayalım dedik. Özgür Özel ile yaptığımız görüşmelerde görüşlerimizi sunduk, çabalarımız sonuçsuz kaldı. Vefanın küçüğü insana, vatanın büyüğü vatana, millete ve Atatürk’edir. Her aşamada birçok uyarıda bulunduk, ama CHP yanlışları düzeltmek bende bozguncu bir ruh görmeyi tercih ettiler. Yok saymak istediler. İktidarın çöplüğünde yeni dostlar ararken, partili evlatlarını dışlayan CHP’ye geldik. Atatürk demekten imtina eden CHP’ye geldik. Hem demokrasi vaat edip hem itaat eden anlayışını hakim kılanlara, Atatürk’ü soykırımcı olarak gören HDP’ye ses çıkaramayan yöneticilere, Atatürk ile ordu ile milli değerlerimiz ile ilgili hadsizce konuşan danışman bozuntulara ses çıkaramayan kimi vekillere, kumpaslarla dizayn edilmiş kurultaylara, fikir özgürlüğünün kalesi partiden parti yönetiminden farklı düşüneni ötekileştiren CHP’ye geldik” dedi.

“HDP YÖNETİMİYLE SINIR KONULMASI”

Yalova Milletvekili Özcan Özel de “Önerilerimiz sırasıyla; Atatürk ile sorunu olanların görevden alınması, ‘10 Aralık hareketine’ geçit verilmemesi, büyük CHP için birliğin sağlanması. Birinci parti olması için çaba harcanması. HDP yönetimiyle sınır konulması. Kurucu değerler ile 10 Aralık tarihli mektubumuzu değerlendirilmesi. Önerilerimize hiçbir yanıt gelmemesiyle bu açıklamaları yapma zarureti doğmuştur. Ben partimin içinde kalarak güzel ülkemin eline, beline diline sahip çıktım. 25 yılı aşkın süredir, CHP’nin iktidar olması için var gücümle çalıştım. Israrlarımıza rağmen birlikteliği sağlayamadık. Partimizden istifa ediyorum” diye konuştu.

“KONUŞMAMI HDP HARİÇ TÜM GRUPLAR ALKIŞLADI”

Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, “Düşüncelerimiz hiç ciddiye alınmadı. 8 Aralık 2020’de HDP hariç tüm grupların alkışladığı bir konuşmayla uyardım. ‘Ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak ve iktidarı alabilmek için değil, tek çıkar yol Türk Milleti ittifakıdır’ dedim. Karabük milletvekili olarak halkımızın tümüne saygı ve sevgilerimizi sunuyorum” diyerek istifa ettiğini açıkladı.


 

Mehmet Ali Çelebi ile Hüseyin Avni Aksoy, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu’na CHP yönetimine ilişkin eleştirilerini üç sayfalık bir mektup göndererek eleştirmişti. Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz salı günü grup toplantısının ardından Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ile Yalova Milletvekili Özcan Özel’i makamında kabul etmiş, Mehmet Ali Çelebi, “istifa edecek misiniz” sorusuna “hayır” yanıtı vermiş ve “Daha önce partimizin iktidara gelebilmesi için söylediğimiz şeyler vardı mektupta, görüş ve önerilerimizi burada kendisiyle bizzat görüştük, ifade ettik o kadar” diye eklemişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com