Patlamayla ilgili ‘şüphe’ belirten Ayşenur Arslan’a soruşturma açıldı, programı kaldırıldı

Halk TV'de, Ankara'daki bombalı patlamaya ilişkin şüphelerini dile getiren gazeteci Ayşenur Arslan hakkında soruşturma başlatıldı. Halk TV ise Arslan'ın programını sonlandırma kararı aldı.

KRONOS 03 Ekim 2023 GÜNDEM

Gazeteci Ayşenur Arslan’ın Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler sonrası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı. Halk TV de söz konusu programı yayından kaldırma kararı aldı.

Ayşenur Arslan, Halk TV’deki programda Ankara’daki saldırıya ilişkin şüphelerini dile getirmiş, sözleri sosyal medyada gündem olmuş ve hedef gösterilmişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayşenur Arslan hakkındaki soruşturmayı, “2 Ekim tarihinde Halk Tv isimli kanalda yayınlanan bir programda Ayşenur Arslan’nın 1 Ekim tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü önünde bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik sarfettiği sözlere ilişkin ‘Terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘Suçu ve suçluyu övme’ suçlarından soruşturma başlatılmıştır” denildi.dası yapma’ ve ‘Suçu ve suçluyu övme’ suçlarından soruşturma başlatılmıştır” ifadeleriyle duyurdu.

AYŞENUR ARSLAN PATLAMA İÇİN NE DEMİŞTİ?

Arslan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Belki kendisini patlattı denilen kişi, terörist üzerinde ya da arabada uzaktan kumandalı patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü o kadar manasız ki gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şeye aykırı durup dururken kendini patlatmış. Ama esas olarak bu benim aklıma takılan şeylerden biri iddia edemem elbette. Ama bir arabanın şoförü öldürülerek neden o kadar kolaydır ki kilidiyle açacaksınız düz kontak çalıştıracaksınız bombayı şey yapıp gideceksiniz. Ankara’da bunu yapmak varken neden Kayseri’de birini öldürerek ben geliyorum bombalar sırtımızda tabanca belimizde mi, nedir yani?”

HALK TV PROGRAMI SONLANDIRDI

Gazeteci Ayşenur Arslan’ın Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler sonrası, Halk TV söz konusu programı yayından kaldırma kararı aldı.

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu kararı Twitter hesabından durdu.

Mahiroğlu, “Halk TV olarak ülkemize demokrasinin yerleşmesi için çok sesliliğe büyük önem veriyoruz. Bugüne kadar birçok bedel ödeyerek, her türlü cezaya ve baskıya rağmen farklı sesleri ve muhalif duruşları ekranımızda yansıtmaktan geri adım atmadık, atmayacağız da. Halk TV ülkemizde demokrasinin gelişmesi için vazgeçilmez bir nefes borusudur. Bu konuda tek kırmızı çizgimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölünmez bütünlüğüdür. Halk TV, güvenlik güçlerimizin bu kapsamda yürüttüğü terörle mücadelenin kayıtsız şartsız yanındadır. Dün yayınlanan Medya Mahallesi programında canlı yayında edilen talihsiz sözler, aynı programda terör lanetlenmiş olsa da, Halk TV’nin en başta bahsettiğimiz duruş ve bakışının sınırlarını aşmaktadır. Bu sebeple programın sonlandırılması kararını aldığımızı, kamuoyuna üzüntülerimizle duyururuz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com