Pera Film’in programı belli oldu: Rossellini’nin Savaş Üçlemesi listede

Pera Film, "İşgallerin Gölgesinde" film programını sundu. Program kapsamında İtalyan Yeni Gerçekçiliği'nin öncülerinden Roberto Rossellini'nin "Roma Açık Şehir", "Hemşehri" ve "Almanya Sıfır Yılı" adlı filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

KRONOS 13 Ekim 2023 SİNEMA

Pera Film, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923” sergisine paralel olarak bir sinema deneyimi sunmak için “İşgallerin Gölgesinde” film programını sundu.

Program kapsamında İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin öncülerinden Roberto Rossellini’nin 1945-1948 yılları arasında çektiği Savaş Üçlemesi izleyicilerle buluşacak. Üçleme, 15 Ekim ile 10 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda izlenebilir.

İŞGAL ALTINDAKİ KENTLERİN DRAMINA ŞAHİT OLUN

Program, “Roma Açık Şehir” (1945) filmi ile açılış yapacak. Nazi işgali altındaki Roma’da geçen bu film, günlük hayatı ve direnişi perdeye taşıyor. Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül kazanan ve yeni gerçekçi sinemanın öncülerinden biri olan bu film, baskıcı rejimin yarattığı tehlike ve ikilemlerle yüzleşen sıradan insanların hikayelerine odaklanıyor. Nazi karşıtı direnişin gölgesinde geçen bu film, partizan Giorgio Manfredi, nişanlısı Pina ve yardımsever rahip Don Pietro Pellegrini’nin kaderlerini dramatik bir şekilde birleştiriyor.

Savaş Üçlemesi’nin ikinci filmi olan “Hemşehri” (1946), II. Dünya Savaşı’nın son evrelerinde İtalya’nın kurtuluşu esnasında altı farklı şehirde yaşanan hikayeleri takip ediyor. Film, belgesel estetiğiyle dikkat çekiyor. Kurtarıcı güçler ile İtalyan halkı arasındaki etkileşimleri işliyor. Altı farklı bölümden oluşan bu film, farklı kültürlerin iletişim kurma mücadelesini ve insanların anormal koşullar altında gündelik yaşamlarını sürdürme çabalarını anlatıyor.

Savaş Üçlemesi’nin son halkası ise “Almanya Sıfır Yılı” (1948). Bu film, savaş sonrası harabeye dönmüş Berlin sokaklarında yaşanan sefaleti, 12 yaşındaki bir çocuğun trajik öyküsü üzerinden izleyiciye aktarıyor. Bombalanan bir apartmanda ailesiyle yaşayan Edmund adlı çocuk, sokakta tanıştığı gençlerin karaborsa işlerine dahil olur. Nazi sempatizanı eski bir öğretmenin etkisi altına girmesiyle hayatı değişir. Bu film, faşizmin bireyler ve toplumlar üzerindeki yıkıcı etkilerini gözler önüne seriyor.

GÖSTERİM PROGRAMI

Gösterimler, 15 Ekim ile 10 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek. “Roma Açık Şehir” 15 Ekim Pazar ve 2 Aralık Cumartesi saat 15.00’te, “Hemşehri” 18 Ekim Çarşamba ve 8 Aralık Cuma saat 19.00’da, “Almanya Sıfır Yılı” ise 22 Ekim Pazar ve 10 Aralık Pazar saat 15.00’te vizyonda olacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com