Pilotların maaşı da uçuyor: Türkiye’de hangi meslek, ne kadar kazandırıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hekimler ve öğretmenler olmak üzere birçok meslek grubunda maaşlara zam yapılacağını açıkladı. Peki, Türkiye’de hangi meslek grubu en fazla maaşı kazanıyor? Türkiye’de hangi meslek grubu ne kadar maaş kazanıyor?

TARIK ENGİN 02 Aralık 2021 YAŞAM

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hekimler ve öğretmenler olmak üzere birçok meslek grubunda maaşlara zam yapılacağını açıkladı. Peki, Türkiye’de hangi meslek grubu en fazla maaşı kazanıyor? Türkiye’de hangi meslek grubu ne kadar maaş kazanıyor?

Türkiye’nin önemli internet siteleri arasında yer alan Kariyer.net’in kullanıcılarının yaptığı geri bildirimlerle meslek gruplarının kazandığı ortalama maaşlar belli oldu. Her ne kadar tek etken olmasa da meslek seçiminde en önemli etkenlerinden biri olan “maaş” konusu Dolar kurunun 13 TL’yi aşmasının ardından daha da önemli bir hal almaya başladı. Türkiye’de en fazla maaş kazanan meslek grubunu ise sağlıkçılar oluşturuyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşmeleri süren torba kanun teklifine yeni bir madde eklendi. Bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, diş hekimleri de dahil olmak üzere uzman hekimlere 5 bin lira ek gösterge zammına ilişkin düzenleme teklife eklendi. Önerge, kabul edildi.

TÜRKİYE’DE EN FAZLA MAAŞI PİLOTLAR KAZANIYOR

Kariyer.net’in verilerine göre, Türkiye’de en fazla maaş kazanan meslek grubu pilotlar oldu. Her gün birçok şehre ve ülkeye uçuş gerçekleştiren pilotların Türkiye’deki en düşük kazancı aylık 14 bin 960 TL olarak dikkat çekti. Pilotların aylık ortalama kazancı ise 30 bin 350 TL olurken, en yüksek maaş skalası ise 44 bin 420 TL’ye kadar gidiyor. Bu alanda Türkiye’de açık ara zirvede olan pilotları, sağlık çalışanları takip ediyor.

Türkiye’de sağlık çalışanlarının tuttuğu 36 saatlik nöbetler son zamanlarda ciddi tartışma konusu olurken, zor çalışma koşulları ve ekonomik sıkıntılar yüzünden ülkeyi terk etmek isteyen tıp çalışanlarının sayısı da bir hayli artış gösterdi. Her ne kadar çalışma koşulları kötü olsa da Türkiye’de en fazla maaş kazanan meslek gruplarının başında sağlık çalışanları geliyor. Bu alanda acil tıp uzmanlarının maaş skalası 11 bin TL’den başlarken en yüksek 20 bin 750 TL’ye kadar ulaşıyor. Listede yer alan bir başkja grup ise anestezi doktorları. Anestezi doktorlarının maaşı 29 bin 170 TL’ye kadar ulaşıyor.


 

TEKNİK BÖLÜMLER ÇOK KAZANMIYOR

Üretime değil tüketime dayalı bir ülke olan Türkiye’de teknik bölümlerin kazandırdığı maaşlar da bir hayli düşük. Her geçen gün daha da betonlaşan Türkiye’de inşaat mühendislerinin maaşları en düşük 2 bin 820 TL’den başlarken, skala en fazla 10 bin 940 TL’ye uzanıyor. Bir diğer meslek grubu mimarların maaşları ise 2 bin 820 TL’den 11 bin 130 TL’ye kadar gidiyor.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI DA ZAMLANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin detayları duyurdu. Erdoğan yaptığı açıklamada, ”Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar” dedi. Yeni kanuna göre, ikinci eğitimlerini tamamlayan ve sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlere 1000 TL, başöğretmenlere ise 2000 TL maaş artışı yapılacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com