Pınarbaşı’nda yine CHP kazandı: Seçmen mesajı veriyor ama…

Kayseri Pınarbaşı’nda CHP, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde DEM Parti belediye başkanlıklarını yeniden kazandı. CHP lideri Özgür Özel, "Seçmen mesajı veriyor veriyor anlamıyorlar. Biz zaten geçen seçimlerde Pınarbaşı'nda seçimi kazanmıştık" dedi.

KRONOS 03 Haziran 2024 GÜNDEM

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı karar sonrası yenilenen seçimlerde Kayseri Pınarbaşı’nda CHP, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde DEM Parti belediye başkanlıklarını kazandı. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde ise AKP kazandı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, tekrarlanan seçimlerin ardından belediye sayısının arttığını söyledi ve “Seçmen mesajı veriyor veriyor anlamıyorlar. Biz zaten geçen seçimlerde Pınarbaşı’nda seçimi kazanmıştık” dedi.

Kesin olmayan sonuçlara göre Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde 6 bin 783 oy alan CHP’li Deniz Yağan Belediye Başkanı seçildi. CHP’li aday Deniz Yağan 6 bin783 oy aldı. MHP’nin adayı Menduh Uzunoğlu’na ise 6 bin 494 oy çıktı. Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde de yenilenen seçimleri DEM Parti kazandı.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde seçimleri CHP adayı Ertuğrul Çamlıca kazandı. Kesin olmayan sonuçlara göre, CHP’nin adayı Ertuğrul Çamlıca 2 bin 286 oy alarak belediye başkanlığına seçildi. DSP adayı Hakan Karaman 2 bin 101, AKP adayı Rasim Vatansever 14, Yeniden Refah Partisi adayı Fatih Şafak 11, MHP adayı Erkan Tezcan 8, Saadet Partisi adayı Yusuf Berber 3 oy aldı. Seçimde 4 bin 537 seçmen oy kullandı, 114 oy geçersiz sayıldı.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde kesin olmayan sonuçlara göre, AKP’nin adayı Ali Aydın 644 oy alarak Belediye Başkanı seçildi. Beldedeki seçimlerde, CHP’nin adayı Zeynel Yıldırım 422, DEM Parti’nin adayı Orhan Çelebi 220 oy aldı. Bin 381 kişinin oy kullandığı beldede 5 oy geçersiz sayıldı.

Akpazar beldesinde AKP, 31 Mart’taki seçimlerde, sandık görevlilerince bazı seçmenlere belediye başkanlığı pusulası verilmediği iddiasıyla seçim sonuçlarına itiraz etmiş ve incelemenin ardından itirazı kabul eden YSK seçimi iptal etmişti. 31 Mart seçimlerinde CHP 471, AKP 467 ve DEM Parti 274 oy almıştı.

Sivas’ta MHP’nin kazandığı Güneykaya beldesinde yenilenen seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre, AKP’nin adayı Hüseyin Kırışkuzu kazandı. Kesin olmayan sonuçlara göre, Kırışkuzu 556 oy olarak beldenin yeni belediye başkanı oldu.

Seçimlerin yenilendiği Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde ise AKP adayı Ünal Değirmencioğlu 873 oyla belediye başkanı seçildi. Aksaray’ın Sağlık beldesinde ise MHP adayı Abdullah Tosun kazandı.

‘SEÇMEN MESAJI VERİYOR AMA…’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, tekrarlanan seçimlerin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Seçmen mesajı veriyor veriyor anlamıyorlar. Biz zaten geçen seçimlerde Pınarbaşı’nda seçimi kazanmıştık. MHP’nin orada milletvekili (Baki Ersoy) önce orada terör estirdi. Hakimleri tehdit etti, küfürler etti. Olmadık şeyler oldu. Seçimler tekrar edildi. Ne oldu? Bugün 284 oy farkla orayı kazandık.

Seçmen kendi kararına hürmetsizlik edeni cezalandırır. Bu kadar basit. 31 Mart akşamında da söyledik. Seçmen her seçimde bir mektup yazar. O mektubu okudun, anladın. Seni ödüllendirir. Anlamazsan, cezalandırır. Bu başarıdan şımarmamak da böyle bir şeydir. Mağlubiyeti kabullenip bundan ders almak da böyle bir şeydir. Yok ben kabul etmiyorum, kaba kuvvete başvuruyorum dersen bu sefer seçmen bir sonraki seçimde kaba kuvvetin ne demek olduğunu gösterir.

‘SEÇMEN HATAYI DÜZELTTİ’

Kayseri’deki milletvekili arkadaşımız yanlış yaptı. Partisine yanlış yaptırdı. Seçmen bu hatayı düzeltti. Seçmen karar net, diyor kaba kuvvete teslim olmayız. Devletle millet karşı karşıya gelirse millet kazanır. Biz milletin tarafındayız. Devletin TOMA’sını getirip de oy sayım sırasını karıştırırsanız seçmen düşünür, taşınır ve size bir ders verir. Bu kadar net. CHP’nin 31 Mart’taki rüzgarı artarak devam ediyor.

3 yerde seçimde iddialıydık. İkisini kazandık. Tunceli’de CHP belki oylarını korudu ama AK Parti orada oylarını ciddi şekilde olmasa da arttırmış görünüyor. Tabii orada yine çeşitli duyumlar geliyor. Meseleyi milletin karşısında devleti diktiler. Orayı dikkatle takip ederiz ama kullanılan oylarda CHP’nin geçen seçimdeki rüzgarını devam ettirdiğini görüyoruz. Bundan çok memnunuz. Hangi partiden olursa olsun bugün milletten belediye başkanlığı görevi ile ilgili onay alan arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

CHP’nin belediye sayısı 409’dan 411’e çıkmıştır. 2 arkadaşımızı da yürekten kutluyorum. Bundan sonra 411 belediyemizle birlikte milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com