Pirinç fiyatlarında iki ayda yüzde 30’luk artış

Sofraların olmazsa olmazı pirinç fiyatlarında son 2 ayda yüzde 30 artış yaşandı. Fiyatların daha da yükselmesi bekleniyor.

KRONOS 31 Ekim 2022 EKONOMİ

Çeltik rekoltesinde herhangi bir kayıp olmamasına rağmen natürel pirinç fiyatları son 2 ayda yüzde 30 arttı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çeltikte taban fiyatı yüzde 200’ün üstünde artırması üreticisinde yüksek fiyat beklentisi yarattı. Sektör temsilcileri, çiftçinin elindeki ürünün yüzde 20’sini sattığını, ancak geri kalanının ise depoya konulduğu belirtiyor.

2 AYDA YÜZDE 30 ARTIŞ

Dünya gazetesinin haberine göre, üretici serbest piyasada fiyatlar artacak diye arzı kısmaya başladı. Arz sıkıntısı işlenmemiş naturel pirinç fiyatlarını da yüzde 30 arttırdı.

Naturel baldo pirinç fiyatı son 2 ay içinde 24,5 liradan 32 liraya yükselirken, Osmancık çeşitlerinde yüzde 15,5, Luna çeşidinde ise yüzde 23,6’lık fiyat artış yaşandı.

İŞLENMİŞ ÜRÜNLERE DE YANSIYACAK 

Naturel ürün fiyatında artışın yakın zamanda işlenmiş ürün fiyatına da yansımasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden sektör temsilcileri yaptıkları açıklamada, serbest piyasada çeltik fiyatlarının TMO’nun açıkladığı fiyatın 2 ile 3 lira üstünde yer almasına rağmen çiftçinin elindeki ürünü satmaya yanaşmadığı söylediler.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com