Piyasa kapalı iken dolar vurgunu

Döviz piyasasında esrarengiz bir işlem daha kayıtlara geçti. Dolar, TL karşısında 38 kuruş birden değer kazandı. Euro da yükseldi. Zirvede müdahale geldi.

KRONOS 24 Ekim 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB), dolar/TL kurunu 28’in altında tutmak için hem faiz artırıyor hem de arka kapıdan döviz satarak piyasaya müdahale ediyor.

Ancak jeopolitik risklerin artması sebebiyle Türkiye’nin de dâhil olduğu gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışı devam ettiği için TCMB, TL’de değer kaybına mani olamıyor.

CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU EGALE EDİLECEK

24 Ekim Salı günü Türkiye’de piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1 Amerikan Doları, 38 kuruş birden değer kazanarak, 28,43 TL’ye kadar yükseldi.

Doları rekor seviyeden kimin ya da kimlerin sattığı bilinmiyor. Vurgun sayesinde birileri sadece 100 milyon dolarlık bir satış işleminde dakikalar içinde 38 milyon TL daha fazla kazanç elde etti.

Aynı seviyede kâr satışlarının etkisi ile Türkiye saati ile 15,10’da dolar 28,10 TL’ye geriledi. Serbest piyasada dolar/TL satış kuru 28,15 ila 28,22 arasında.

TCMB’nin faiz kararını ilan edeceği 26 Ekim Perşembe gününün arefesinde döviz kurundaki oynaklık manidar bulundu.

Doların Cumhuriyet tarihindeki en yüksek seviye olan 28,50’nin eşiğine geldiği dakikalarda euro da 30,47 TL’ye kadar tırmandı. Türkiye saati ile 15.10’da euro, 29,90 TL. İngiliz Sterlini 34,40 TL, İsviçre Frangı 31,45 TL.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Doların 6 para birimine mukabil (Euro, sterlin, İsviçre Frangı, Japon Yeni, İsveç Kronu ve Kanada Doları) değerini gösteren Dolar Endeksi (DXY) 105,30’a kadar inse de destek noktasında artan talebin etkisi ile 105,80 zirvesine tırmandı.

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) 1 Kasım’da şahin mesajlar vermesi hâlinde DXY’nin 107,20 zirvesini de aşabileceği belirtiliyor.

DXY artışının devam etmesi hâlinde euro/dolar paritesinin yeniden 1,05’in altına sarkabileceği vurgulandı.

Uzmanlar doların bir müddet daha değerli kalacağına işaret ederek, “Artık dolar/TL kurundaki her geri çekilme alım fırsatı olarak görülüyor. Yükselecek beklentisinin kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında da vade yenileme kararlarında belirleyici oluyor.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com