‘Piyasalar söylem değil eylem görmek istiyor, sisteme güven sıfır’

Ekonomist Atilla Yeşilada dolar kurundaki yükselişin nedenini anlattı: "Yabancıyı kandırmak kolay da yerli yemiyor tabi. Yabancılar yüzde 15 faiz oranına gelir ama yerlilerin yüzde 80’i TÜİK’in rakamlarına inanmıyor. Sisteme güven sıfır. Piyasalar söylemden çok eylem görmek istiyor."

KRONOS 27 Kasım 2020 EKONOMİ

Doların tekrar neden yükselişe geçtiği, piyasaların nasıl tepki verdiği ve ne yapılması gerektiğini değerlendiren ekonomist Atilla Yeşilada insanların TÜİK’in açıkladığı rakamlara güvenmediğini söyledi, “Yabancıyı kandırmak kolay da yerli yemiyor tabi” dedi.

Ekonomist Atilla Yeşilada

‘SİSTEME GÜVEN SIFIR’ 

Yeşilada dolar kurundaki yükselişin nedenini şu sözlerle anlattı: “Yabancıyı kandırmak kolay da yerli yemiyor tabi. Sisteme güven sıfır. Bütçede sayın Lütfü Elvan’ın yapacağı ilk iş TÜİK’i baştan aşağı değiştirmek olur. Yabancılar yüzde 15 faiz oranına gelir ama yapılan çeşitli anketlere göre yerlilerin yüzde 80’i TÜİK’in enflasyon ve istihdam rakamlarına inanmıyor. Türkiye’deki yüzde 40’lık bir kesim gerçek enflasyonun yüzde 25’in üzerinde olduğunu düşünüyor. Enflasyon yüzde 12 ise siz yüzde 15 veriyorsanız herkes dolar satar TL’ye döner. Ama enflasyon insanların kafasında 19 ise o zaman faiz hâlâ negatiftir. O yüzden ne yapar? Dolar düştüğü anda fırsat bilir dolar mevduatlarına atılır.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

DOLAR YENİDEN 8 TL SEVİYESİNDE 

Sami Altınkaya’nın Youtube kanalına konuk olan Yeşilada, Merkez Bankası’nın politika faizini 475 baz puan artırıp 10.25’den 15’e çıkarmasıyla 7.50 lira seviyelerine kadar düşen doların kısa sürede toparlanarak yeniden 8 lira barajına yükselmesi ile ilgili tespitlerde bulundu.

‘PİYASALAR SÖYLEM DEĞİL EYLEM GÖRMEK İSTİYOR’ 

Dolar kurunun kısa süreli düşüşüyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform açıklamalarının önemli olduğunu ifade eden Yeşilada, artık piyasaların söylemden çok eylem görmek istediğini belirtti. Yeşilada, “Reform yapmak için Meclis’e yasa göndermeye falan gerek yok. Devlet sayın Cumhurbaşkanımız ne yapmak istiyorsa derhal başlatsın” dedi.


Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com