Piyasayı dalgalandıran çarpıcı Zorlu iddiası

Amerika ile Avrupa bankalarındaki paralarına el konulan ve "Rusya Devlet Başkanı Putin'in sağ kolu" diye bilinen Roman Abramoviç, Ahmet Nazif Zorlu ile görüştü.

KRONOS 29 Aralık 2022 EKONOMİ

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya dönük malî müeyyide kararları alması üzerine Rus oligarklar (milyarder) dümeni Türkiye’ye kırmıştı.

Rus oligarkların en zengini olarak bilinin Roman Abramoviç şirketlerinin sevk ve idaresi için yeni merkez olarak seçtiği İstanbul’da gayrimenkul almaya devam ederken Abramomiç hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

ABRAMOVİÇ’TEN ZORLU’YA ORTAKLIK TEKLİFİ

Rus oligark Abramoviç’in kendisi gibi girişimci olan işadamı Ahmet Nazif Zorlu ile ortaklık için masaya oturduğu belirtiliyor. İki ismin petro-kimya, maden ve metalurji sektörlerinde işbirliği imkânlarını müzakere ettiği ve Abramoviç’in Zorlu’nun şirketlerinden hisse almaya hazır olduğu iddia edildi.

Kronos’a konuşan bir kaynak, Ahmet Zorlu’nun teklifleri yönetim kurulu ile müzakere edeceğini, ancak nihaî kararda hukukçuların vereceği mütalaanın belirleyeceği olacağını vurguladı.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu Abramoviç ile görüştüğüne dair iddialara dair şu ana dek herhangi bir beyanda bulunmadı.

ZORLU, TOGG’UN ORTAKLARI ARASINDA

Zorlu Holding beyaz eşya, elektronik, maden, metalurji, turizm ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren şirketleri ile yıllık 50 milyar Türk Lirası’na yakın satış hasılatı elde ediyor.

33 bin kişiyi istihdam eden Zorlu, “yerli elektrikli otomobil” sloganı ile yola çıkan ve ilk tesisini Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşa eden Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) beş ortağından biri.


 

BİLİNEN SERVETİ 15 MİLYAR DOLAR

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde komşusu Ukrayna’yı doğu sınırından işgal etmeye başlaması üzerine batılı ülkeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Putin’e yakın oligarkların mal varlıklarını dondurmuştu.

Müeyyideler sebebiyle Abramoviç, İngiltere’de Premier Lig’in kupa rekortmeni futbol kulübü Chelsea’yi satmak mecburiyetinde kalmıştı.

Milyar dolarlık yatlarını Ege kıyılarında Bodrum ve Marmaris’e demirleyen Abramoviç’in şirketlerin merkezini resmî olarak da İstanbul’a taşımaya hazırlandığı iddia edilmişti.

“Öksüz milyarder” diye bilinen Abramoviç’in 2021 yılı itibarıyla şahsî serveti 15 milyar dolar (280 milyar TL).

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com