‘PKK vatandaşlar için bir sorun değil, artık Kürt meselesi yok, Kürt gerçeği var’

Karar yazarı Yıldıray Oğur: "PKK devlet için hala bir mesele ama vatandaşlar için değil. Kürtler için de çok değil. Bu yüzden uzun bir süredir Türkiye’deki tartışmalardan PKK’dan değil, HDP’den, DEM Parti’den bahsediliyor. Çünkü Kürtlerin artık en büyük kozu şiddet değil, siyaset."

KRONOS 18 Mart 2024 GÜNDEM

Karar yazarı Yıldıray Oğur, PKK’nın Türkiye’deki eylem kapasitesinin artık çok sınırlı olduğunu, PKK’ya Türkiye’den katılımların da çok düştüğünü belirttiği yazısında çözüm sürecinin ana sloganı olan “analar ağlamasın” sloganının bugün artık kimseyi etkilemediğine dikkat çekti.

Çatışmaların sınır ötesinde Suriye ve Irak’ta olduğunu söyleyen Oğur, “PKK devlet için hala bir mesele ama vatandaşlar için değil. Kürtler için de çok değil. Bu yüzden uzun bir süredir Türkiye’deki tartışmalardan PKK’dan değil, HDP’den, DEM Parti’den bahsediliyor. Tartışmalarda adından en çok bahsedilen, öfkenin muhatabı olan da Öcalan, Kandil’deki PKK’lılar değil Demirtaş. Çünkü Kürtlerin artık en büyük gücü, kozu şiddet değil, siyaset. Artık Kürt sorunu yok, Kürt gerçeği var. O yüzden çözüm süreci, barış yok. DEM Parti, Demirtaş, Kürt seçmenler var. Kürtler artık bir siyasi, demografik güç” ifadelerini kullandı.

Yıldıray Oğur’un yazısından öne çıkanlar şöyle:

“Terör artık Türkiye’de vatandaşların şikayet ettiği bir sorun değil. PKK’nın Türkiye’deki eylem kapasitesi artık çok sınırlı. Bu yüzden Çözüm sürecinin ana sloganı olan “analar ağlamasın” sloganı bugün kimseyi etkilemiyor. Çatışmalar genelde sınır ötesinde Suriye’de, Irak’ta oluyor. Büyük kayıplar yaşanmıyor. Ordu profesyonel askerliğe geçtiği için, PKK’ya katılımlar Türkiye’den çok düştüğü için yaşanan ölümler büyük öfke krizlerine, travmalara neden olmuyor.

Yani ortada çözülmesi acil bir mesele yok. Savaş olmadığı için barış kelimesi de heyecan yaratmıyor.

PKK devlet için hala bir mesele ama vatandaşlar için değil. Kürtler için de çok değil.

Artık bu düzeydeki terör, şiddet Türkiye’de birlikte yaşanabilecek, acilen çözülmesi gerekmeyen bir mesele.

Bu yüzden uzun bir süredir Türkiye’deki tartışmalardan PKK’dan değil, HDP’den, DEM Parti’den bahsediliyor. Tartışmalarda adından en çok bahsedilen, öfkenin muhatabı olan da Öcalan, Kandil’deki PKK’lılar değil Demirtaş.

Çünkü Kürtlerin artık en büyük gücü, kozu şiddet değil, siyaset.

Peki bu nasıl mümkün oldu?

DEM Partililerin büyük siyasi başarısıyla değil, iki faktörle mümkün oldu.

Birinci faktör: demografik değişim.

Kürtlerin nüfusu artık onları siyaseten etkili hale getirdi. Demirtaş gibi karizmatik bir siyasetçi bu demografik gücü mobilize etmeyi, bir partiye kanalize etmeyi başardı.

‘KÜRTLER ARTIK KÜSTÜRÜLMEMESİ GEREKEN BİR MÜTTEFİK’

O yüzden Kürtler artık küstürülmemesi gereken, konuşurken dikkatli olunması gereken bir potansiyel müttefik.

O yüzden 90’larda devletin resmi politikası olan inkar-red politikaları artık siyaseten ayıp, 90larda devletin ordunun resmi görüşünü bugün savunan kimse yok.

Kürtçe yasakları yaşandığında iktidar çevrelerden hızlı yalanmalar geliyor. Burcu Köksal’ın konuşması üzerine CHP’den gelen seri yalanlamalar ortamın nasıl değiştiğini gösteriyor.

İkinci faktör başarısızlıkla biten çözüm süreci.

Çözüm sürecinde her şey en zirvede o kadar yaşandı ve konuşuldu ki çözüm süreci Türkiye’yi, Kürt siyasetini değiştirdi. Çözüm süreci meselenin savaşarak değil konuşarak çözülebileceğini gösterdi.

Yani özetle Kürt sorunu 80’lerde, 90’larda, hatta 2013’lerde hayatı felç eden, herkesi etkileyen bir meseleydi. Artık Kürt sorunu yok, Kürt gerçeği var. O yüzden çözüm süreci, barış yok. DEM Parti, Demirtaş, Kürt seçmenler var.

Kürtler artık bir siyasi, demografik güç.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com