PKK’nın alıkoyduğu kaç MİT mensubu, asker ve polis var?

TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki Garê bölgesine yönelik operasyonunda PKK'nın alıkoyduğu MİT mensupları, polis ve askerleri tuttuğu kampın vurulduğu iddia edildi. Bu gelişme PKK’nın elindeki MİT mensupları ile asker ve polisleri gündeme getirdi.

KRONOS 11 Şubat 2021 GÜNDEM

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava destekli operasyonla Çarşamba günü Irak’ın kuzeyindeki Garê bölgesinde gerçekleştirdiği operasyonda, PKK’nın alıkoyduğu asker, polis ve MİT mensuplarının bulunduğu kampın da vurulduğu örgüte yakın kaynaklar tarafından açıklandı. Operasyonun kayıplar nedeniyle durduğu belirtilirken, Piyade Komando Yüzbaşı Burak Coşkun, Yüzbaşı Ertuğ Güler ve Astsubay Kıdemli Çavuş Harun Turhan’ın hayatını kaybettiği, 4 askerin de yaralandığı açıklandı. Bu gelişme, PKK’nın elindeki rehineleri bir kez daha gündeme getirdi. PKK’nın elinde kaç rehine var? PKK, MİT mensuplarını ne zaman alıkoydu?

PKK’NIN ELİNDE KAÇ ASKER VAR?

Kesin bir rakam verilmemekle birlikte İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verdiği bilgilere göre; PKK’nın elinde halihazırda 13 asker bulunuyor. Aralarında bazılarının 5 yıla yakındır tutulduğu iddia ediliyor. Zaman zaman PKK’ya yakın haber kaynaklarında video ve fotoğrafları da yayınlanan askerler, dönüş için ailelerinden ve devletten gerekli adımların atmasını bekliyor.

İKİ MİT YÖNETİCİSİ DE KAÇIRILDI

MİT’in Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler Başkanı Erhan Pekçetin ile MİT İnsan Kaynakları Yöneticisi Aydın Günel, 4 Ağustos 2017’de Süleymaniye’nin Dokan kasabasında alıkonuldu. Bu iki üst düzey MİT üyesi haricinde kamuoyuna yansımayan bazı istihbarat görevlilerinin de örgütün elinde olduğu tahmin ediliyor.

1990-2012 ARASINDA 335 KİŞİ ALIKONULDU

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nin 1990-2012 yılları arasını kapsayan “PKK’nin Alıkoyduğu Kişiler Raporu”na göre 22 yıl içerisinde toplam 110 eylemde 335 kişi alıkonuldu. Buna göre alıkonulanların 67’si asker-polis, 32’si korucu, 145’i işçi-memur, 15’i siyasetçi, 38’i turist, 2’si gazeteci ve 36’sı da sivil olarak kayıtlara geçti.

İLK KAÇIRMA EYLEMİ 1991’DE

Kayıtlara göre PKK’nin ilk alıkoyma eylemi 1991 yılında gerçekleşti. 5 Ağustos 1991 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Samanlı Jandarma Karakolu’na baskın düzenleyen PKK, saldırı sonrası 7 askeri alıkoydu. Askerler Mehmet Çiçek, İbrahim Doğan, Hüseyin Ören, Vahit Çiftçi, M. Ali Öz, İdris Şahin ve İbrahim Kubatoğlu, 18 Ekim 1991 tarihinde götürüldükleri Zagros Dağları’nda kendilerini görüntülemek isteyen bir grup gazeteciye teslim edilerek serbest bırakıldı.

KIZILHAÇ’A TESLİM EDİLDİLER

Yine 1991 yılında Bitlis’te Astsubay Ömer Doğan ile köy korucuları Muzaffer Soyugüzel, Cevat Alkış ve Hüsamettin Demir; Siirt’te jandarma er Kemal Özgenç, Şırnak’ta Astsubay Yener Soylu ve Asteğmen Kadir Yüksel PKK tarafından araç durdurularak, kaçırılarak ya da çatışma esnasında rehin alındı. Bu sayılan askerin tamamı 20 Nisan 1992’de aralarında gazeteciler ve Uluslar arası Kızılhaç Irak temsilcisi Shilip Hochstrasse’nin de bulunduğu heyete teslim edilerek serbest bırakıldı. PKK, aynı şekilde 90’lı yıllar boyunca birçok kez asker, korucu ve polislerden oluşan kişileri rehin aldı.

ALIKONULAN ASKERİ GETİRENLERE DAVA AÇILDI

Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinin ardından uzun bir süre PKK, hem eylemlerine hem de alıkoymalara ara verdi. Ancak Temmuz 2005’te Erzincan karayolunu kesen PKK’lılar, izne giden jandarma komando er Coşkun Kırandi’yi alıkoydu. Kırandi, 4 Ağustos 2005 tarihinde Dersim’in Kutu Deresi bölgesindeki Güleç Köyü kırsalında kendisini almaya giden sivil heyete teslim edildi. Kırandi’yi teslim alan İHD Bölge Temsilcisi Mihdi Perinçek, dönemin İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, Dersim Belediyesi İl Encümeni Özgür Söylemez, sanatçı Ferhat Tunç, gazeteci Umur Hozatlı ile erin teslim edilişini izleyen Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Reuters Haber Ajansı muhabiri Ferit Demir, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Haydar Toprakçı, Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Rüştü Demirkaya hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Yine 2005 yılında Şırnak’ın İdil ilçesi’nde yol denetimi yapan bir grup PKK’lı, polis Hakan Açıl’ı alıkoydu. Açıl, 110 gün sonra 27 Ocak 2006 tarihinde Irak Bölgesel Kürdistan bölgesinin Zaxo kenti yakınlarında İHD ve MAZLUMDER heyeti ile birlikte gelen babası Muammer Açıl’a teslim edildi.


 

Bu alıkoymalar 2012 yılına kadar çeşitli il ve bölgelerde devam etti. Alıkonulan asker, polis, sivil ve korucular genellikle oluşturulan sivil heyetlere teslim edildi.

ÇÖZÜM SÜRECİ BİTİNCE ALIKOYMALAR YENİDEN BAŞLADI

2015 yılında çözüm sürecinin sona ermesinin ardından PKK’nın alıkoyma stratejisi yeniden başladı. Müzakerelerin sona ermesinin ardından yeniden yoğunlaşan çatışma sürecinde PKK benzer eylemler yaptı. Bu tarihten sonra 24 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır-Bingöl karayolunda Polis Memuru Vedat Kaya, 28 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır-Bingöl karayolunda Polis Memuru Sedat Yabalak, 13 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır-Lice karayolunda Uzman Çavuş Hüseyin Sarı ve Er Sedat Sorgun ile Er Süleyman Sungur, 18 Eylül 2015 tarihinde Dersim-Erzincan karayolunda Astsubay Semih Özbey, 2 Ekim 2015 tarihinde Dersim-Pülümür karayolunda erler Müslüm Altuntaş ve Adil Kavaklı, 12 Aralık 2015 tarihinde Şırnak merkezde Uzman Çavuşlar Sedat Vardar ve Ferdi Polat, 21 Eylül 2016 tarihinde Hakkari’de Uzman Çavuşlar Ümit Gıcır ve Mevlüt Kahveci PKK tarafından alıkonuldu. Halihazırda PKK’nın elinde 13 asker ve polis bulunduğu sanılıyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com