‘Dolar kurunda 7,45 ilk direnç; çözülme olmazsa 7,64’i hedefleyebilir’

Eski FED Ekonomisti Erkin Şahinöz yazdı: "Haftayı 7,4359 düzeyinde kapatan dolar kurunda 7,45 ilk direnç olarak izlenmeli. 7,35 ve 7,27 seviyeleri aşağı yönde kırılmadan düşüş trendinin başlaması zor. Genel bir çözülme olmazsa 7,64 seviyesindeki 'Fibonacci direnci'ni hedefleyebilir."

KRONOS 08 Eylül 2020 YAZARLAR

| ERKİN ŞAHİNÖZ

Temmuz’da 56,9 olarak ölçülen manşet PMI endeksi kur ve faizlerdeki yükselişin sonucu olarak Ağustos’ta 54,3 düzeyine geriledi. Ancak endeksin eşik değer 50,0’nin belirgin bir şekilde üzerinde olması, faaliyet koşullarında aylık bazda güçlü iyileşmenin devam ettiğine işaret etti. Koronavirüs (COVID-19) salgınından kaynaklı sert daralmanın ardından, Türk imalat sektörü üst üste üç aydır güçlenen bir performans sergiliyor. Son iki buçuk yıllık dönemin en yüksek oranlı artışlarından birini kaydeden yeni siparişler alt endeksi ekonomideki büyümenin önümüzdeki aylarda devam edeceğine işaret ediyor.

Ekonomik aktivitenin gelecekteki seyri açısından en kritik gösterge bankacılık sektöründeki kredi genişleme hızıdır. Son veriler, kredi büyümesinin hız kestiğine işaret ediyor. Ancak kredi büyüme hızı halen yüksek seviyede ve enflasyonun belirgin bir şekilde üzerinde seyrediyor. Kredi verileri de Türkiye ekonomisinin önümüzdeki aylarda büyümeye devam edeceğini gösteriyor.

ENFLASYONDA YILIN SONU DOĞRU YÜKSELİŞ OLABİLİR

Tüketici fiyatları Ağustos ayında beklentilere paralel olarak aylık bazda yüzde 0,86 artış kaydetti. Böylelikle, yıllık TÜFE enflasyonu yüzde 11,8 olarak gerçekleşti ve önceki aya kıyasla değişim göstermedi. Ancak üretici fiyatlarındaki aylık artış güçlü idi. Y-ÜFE enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,3’ten yüzde 11,5’e yükseldi.

TÜFE enflasyonunu yılın sonunda yüzde 13’lü düzeylere tırmanmasını bekliyoruz. Çünkü, salgının ilk döneminde gözlenen talep zayıflığı ortadan kalktı, salgına yönelik alınan önlemler birim maliyetlerde belirgin artışa yol açtı, kurdan enflasyona geçişkenlik başladı, gıda fiyatları arttı, vergi artışları geldi ve petrol fiyatlarında normalleşme başladı.

TCMB DOĞRUDAN FAİZ ARTIRIMI YAPMAK YERİNE LİKİDİTE ÖNLEMLERİNİ TERCİH EDİYOR

Merkez geçen hafta yaptığı Ekonomik Görünüm ve Para Politikası başlıklı sunumda TCMB rezervlerinin kısa vadeli dış borcu karşılamada yeterli olduğunu ifade ederken orta vadede enflasyonun düşeceği yönündeki öngörüsünü yineledi. Ayrıca, kur ve enflasyondaki yükselişe doğrudan faiz artırımları yerine likidite önlemleri ile müdahale etmeye devam edeceğini belirtti.

Merkez Bankası kurdaki yükselişe müdahale etmek için önceki haftalarda bankaları fonlama faizini 2,8 puan artırmıştı. Merkez, geçen hafta fonlama faizini yükseltmedi. Fonlama faizi Cuma günü itibarıyla yüzde 10,14 seviyesinde bulunuyor.

Ancak kurdaki yükselişin devam etmesi ve enflasyonun yüksek seyri Merkez’in fonlama faizinde yeniden artırıma gitmesine yol açabilir. Enflasyonun yılı yüzde 13’e yakın bitirmesini beklediğimiz için fonlama faizinde de 2-3 puanlık artış olabileceğini düşünüyoruz.

Fonlama faizindeki yatay seyre rağmen bankaların TL mevduat için uyguladıkları ortalama faiz oranı (3 aya kadar vadeli) 21 Ağustos haftasındaki yüzde 10,93 düzeyinden 28 Ağustos haftasında yüzde 11,44’e çıktı.

Ticari kredilerde ortalama faiz oranı ise geçen hafta 1,5 puan geriledi. TL bacağında mevduat faizi ile kredi faizi arasındaki makasın daralması ticari kredi faizlerindeki düşüşün kalıcı olamayacağına işaret ediyor. Ticari kredilerdeki eğilimden farklı olarak faiz oranı taşıt kredilerinde yüzde 15,60’a, konut kredilerinde de yüzde 13,31’e yükseldi. Kredi faizlerindeki cazibenin azalması konut ve otomobil sektörlerindeki toparlanmayı olumsuz etkileyebilir. Kredi faizlerinde 3-4 puanlık yükseliş potansiyeli görüyoruz.

VATANDAŞ İKİ HAFTALIK KAR REALİZASYONUNDAN SONRA DÖVİZDE ALIMA GEÇTİ

Dolar kurundaki yükseliş ile birlikte önceki iki hafta 1,5 milyar dolar büyüklüğünde döviz satan yurt içi yerleşik gerçek kişiler (vatandaş) 28 Ağustos haftasında yeniden alıcı tarafa geçti. Vatandaşın bankacılık sektöründeki döviz mevduat stoku 104,8 milyar dolardan 105,0 milyar dolara yükseldi. Geçen haftaki raporumuzda iki hafta süren döviz satışını kar realizasyonu olarak değerlendirmek gerektiğini belirtmiş ve ekonomik ortamın güçlü bir döviz satışına imkan vermeyeceğini ifade etmiştik.

YABANCI SATIŞI DEVAM ETTİ

Yabancı yatırımcının Türkiye risk algısında çok sınırlı bir iyileşme gerçekleşti. CDS göstergesi hafif çapta gerileyerek haftayı 522 düzeyinde kapadı ama yüksek düzeyde kalmaya devam etti. Yabancı yatırımcılar hem hisse hem de DİBS tarafında ise net satıcı konumdaydı. 21-28 haftasında hisse senedi piyasasından 44 milyon dolar, DİBS piyasasından da 28 milyon dolar büyüklüğünde yabancı çıkışı oldu.

52 haftalık toplam olarak değerlendirdiğimizde kümülatif çıkışın hisse senedinde 5,5 milyar dolar, DİBS’te de 8,6 milyar dolar olduğunu hesaplıyoruz.

Her hafta düzenli olarak Merkez Bankası’nın swap hariç (4 aya kadar) net rezervlerini hesaplıyoruz. Swap hariç net rezervleri önceki hafta eksi 11,9 milyar dolar olarak hesaplamıştık, 3 Eylül itibarıyla eksi 15,6 milyar dolar olarak hesaplıyoruz.

DOLAR KURU

Geçen haftaya kadar ABD başkanlık seçimleri ve ikinci dalga riskini dikkate almayan yurt dışı piyasalarda düzeltme başladı. S&P500 endeksinde sert satış gerçekleşti.

Buna bağlı olarak da küresel piyasalardaki oynaklığın ve risk alma iştahının en önemli göstergelerinden biri olan korku endeksi VIX güvenli bölgenin dışına çıktı ve haftayı kriz bölgesi olarak kabul ettiğimiz 30,0 eşiğinin üzerinde kapadı.

Fonlama faizindeki ılımlı artışa rağmen yükselmeye devam eden dolar kuru önümüzdeki haftalarda yurt dışındaki bozulmanın etkilerine maruz kalabilir. S&P500 endeksinde 3.395 seviyesinin aşağı yönde kırılması küresel piyasalardaki gerginliği artırır. Haftayı 7,4359 düzeyinde kapatan dolar kurunda 7,45 ilk direnç olarak izlenmeli. 7,35 ve 7,27 seviyeleri aşağı yönde kırılmadan düşüş trendinin başlaması zor görünüyor. Genel bir çözülme olmazsa bitişikteki grafikte görülen 7,64 seviyesindeki Fibonacci direncini hedefleyebilir. Kurun 7,4500 direncini aşması durumunda fonlama faizinde yükseliş yeniden başlar ve bu durum başta kredi ve mevduat olmak üzere piyasa faizlerine de yansır.

USD-TRY Teknik Yorum:

Haftayı 7,4359 düzeyinde kapatan dolar kurunda 7,45 ilk direnç olarak izlenmeli. 7,35 ve 7,27 seviyeleri aşağı yönde kırılmadan düşüş trendinin başlaması zor görünüyor. Genel bir çözülme olmazsa bitişikteki grafikte görülen 7,64 seviyesindeki Fibonacci direncini hedefleyebilir.

EUR-USD Teknik Yorum:

Fed’in para politikasındaki yaklaşımını değiştirmesi doğru olarak dolar negatif bir gelişme olarak değerlendirildi ve paritede 1.20 seviyelerine kadar yükseliş gerçekleşti. Ancak haftanın son günlerinde küresel piyasalarda başlayan düzeltme dolar lehine eğilim getirdi ve parite haftayı 1,1849 düzeyinde kapadı. 1,1750’yi destek, 1,1970’i ise kritik direnç olarak takip ediyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum:

Endeks haftayı 1.086 düzeyinde kapadı. 1.075 destek olarak çalışabilecektir. Küresel piyasalardaki düzeltme satış dalgasına dönüşürse 1.075 zarar kes olarak değerlendirilebilir.

NOT: YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com