Pokémon Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’ni ele geçirdi

Çocuklara van Gogh ve resim sanatını sevdirmek, müze gezme alışkanlığı kazandırmak adına Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da ilginç bir sergi açıldı. Van Gogh Müzesi'ndeki sergide ünlü çizgi film karakteri Pokémon yer alıyor.

KRONOS 11 Ekim 2023 KÜLTÜR

Pokémon Amsterdam'da...

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde yeni bir sergi ilgi odağı oldu. “Pokémon x Van Gogh Müzesi” adlı sergide van Gogh’un yerini alan Pikachu tablosu çok beğenildi

Sergi, çocukların 19. yüzyılda yaşayan Hollandalı ressamın eserlerine ilgi duymasını sağlamanın bir yolu olarak gösteriliyor. Müzenin genel müdürü Emilie Gordenker, yaptığı açıklamada, “Bu işbirliği, gelecek neslin Vincent van Gogh’un sanatını ve yaşam öyküsünü canlandırıcı bir şekilde tanımasına olanak tanıyacak” diyor.

JAPONYA VE VAN GOGH
Van Gogh Müzesi, Pokémon Şirketi için beklenmedik bir ortak gibi görünebilir, ancak müze yetkilileri, Japon sanatının van Gogh’un tarzını birçok yönden etkilediğini vurguluyor. Kardeşi Theo’ya 1888’de yazdığı bir mektupta şöyle diyor zira: “Bana öyle geliyor ki, daha mutlu ve neşeli olmadan Japon sanatını inceleyemezdik.”

Müze daha önce, 2018 yılında yani, “Van Gogh ve Japonya” başlıklı bir sergi düzenlediğinde bu bağlantı araştırılmıştı. Van Gogh’un yaşamı boyunca Avrupa çapında popülaritesi artan Edo dönemi Ukiyo-e baskılarına ilgisi incelendi. Bu tablolardan ve ahşap baskılardan 50’ye yakını şimdi Van Gogh Müzesi’nde asılı…

Müzenin resim küratörü Nienke Bakker, 2018’de New York Times‘tan Nina Siegal’e konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Bu ilham kaynağı olmasaydı, eserlerinin nasıl görüneceğini hayal etmek zor.”

Van Gogh’un Arles’taki Yatak Odası olarak tablosunda Munchlax ve Snorlax…

POKEMON’UN KÖKLERİ JAPON FOLKLORUNA DAYANIYOR
Bu arada Pokémon’un kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanan Japon folkloruna dayanıyor. Örneğin serinin yüzü, Raichu’ya dönüşen Pikachu adlı küçük elektrikli tip faredir. Bu Pokémonların her ikisi de Japon mitolojisindeki “gök gürültüsü canavarları” olan raijū’ya dayanır. Bu yaratıkların etrafındaki mitoloji de Edo dönemine kadar uzanır.

Son yıllarda başka birçok müze sanat ve bilimle etkileşimi teşvik etmek için Pokémon ile ortaklık kurdu. Örneğin yaz boyunca, Japan House Los Angeles’ta, geleneksel Japon sanatı tekniklerini kullanarak Pokémon’u yeniden tasarlayan 70’ten fazla sanat eserinin sergilendiği “Pokémon x Kogei” adlı bir sergi açıldı.


Pokémon karakterleri daha önce diğer ikonik sanat eserlerinde de yer almıştı. Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, 2018 yılında Norveçli ressam Edvard Munch hakkındaki bir serginin onuruna Pikachu, Eevee ve diğerlerini The Scream’in içine yerleştiren özel Pokémon kartları yayınlamıştı.

SANAT DÜNYASINI KEŞİF
Amsterdam’daki yeni sergi, van Gogh ve eserleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için müze çapında bir çöpçü avını da içeriyor. Müzenin restoranında çocuklara Pikachu’nun nasıl çizileceğini öğreten bir video gösteriliyor.

Van Gogh’un ünlü natürmort tablo serisindeki ‘Ayçiçekleri’ arasında Pokemon…

Pokémon Company’nin lisans sorumlusu Mathieu Galante, serginin açılışında, “Pokémon’un ardındaki ilham ile Vincent van Gogh’un en ünlü eserlerinden bazıları arasında güçlü bir bağlantı var” dedi ve ekledi: “Bu işbirliğiyle çocukların van Gogh ve Pokémon’un muhteşem eserleri aracılığıyla sanat dünyasını keşfetmelerini umuyoruz.”

“Pokémon x Van Gogh Müzesi” sergisi 7 Ocak 2024’e kadar Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde görülebilecek.

Kaynak: Smithsonian

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com