Polis, tutuklanan gazeteci Furkan Karabay’dan arka koltuktaki silahı kendisine vermesini istemiş

Polis, bir duruşma tutanağını haberleştirdiği için tutuklanan gazeteci Furkan Karabay'dan bindirildiği araçta arka koltukta bulunan silahı kendisine vermesini istemiş. Karabay duruma itiraz etmiş: "Neden parmak izim geçsin."

KRONOS 04 Ocak 2024 GÜNDEM

Sarallar suç örgütü üyesi Barış Saral’ın yargılandığı bir davanın kamuya açık duruşma tutanağını haberleştirdiği için tutuklanan gazeteci Furkan Karabay’dan polis arka koltuktaki silahı istemiş.

Tutuklu yargılanan Gerçek Gündem editörü Furkan Karabay’ın avukatı Enes Ermaner, “Furkan’ın gözaltına alınırken bindirildiği aracın arka koltuğunun üzerinde silah bulunuyordu. Polis memuru Karabay’a ‘O silahı bana ver’ dedi. Karabay, ‘Ben neden size silahı vereyim? Neden benim parmak izim geçsin bu silaha? Kendi silahınız, siz alın’ diyerek reddetti. Daha sonrasında Vatan Emniyet’e kadar kimse Furkan’la konuşmadı…” dedi.

Avukat Enes Ermaner, Furkan Karabay’ı tutukluğa götüren süreçte yaşanan hukuksuzlukları katıldığı Adalet Günlüğü programında anlattı.

‘EMNİYET’TEN ARIYORUZ’ DİYEREK ÇAĞIRMIŞLAR

Ermaner, şunları söyledi:

“Furkan’ı ‘Beyoğlu Emniyet’ten arıyoruz’ diyerek, biri aramış. Artık gerçekten Beyoğlu Emniyet’ten mi aradılar, yoksa almaya gelen polisler mi bilmiyoruz. ‘Tebligatınız var gelin’ demişler, Furkan da aşağıya iniyor, buradan çıktıktan sonra 100 metre ileride 3 tane polis çeviriyor. ‘Kimliğini ver bakalım’ GBT’sine bakıyorlar güya. ‘Aa, senin yakalaman var’ diyorlar, arabaya bindiriyorlar sonra.

Hatta, Furkan da ilk başta çekiniyor. ‘Kartlarını gösterdiler ama belki de bambaşka insanlar, belki de sahte karttır. Beni aldılar hemen arabaya bindirdiler’ diyor.


 

Furkan’ı arabaya bindirdiklerinde, yanındaki koltukta silah varmış Furkan’ın. Öndeki koltuktaki polis diyor ki, ‘Tamam silahı ver bana’ diyor. Furkan da diyor ki, ‘Ben neden size silahı vereyim. Benim neden parmak izim geçsin bu silaha, kendi silahınız, alın’ diyor. Daha sonrasında kimse Vatan Emniyet’e kadar kimse Furkan’la konuşmuyor. Furkan arabaya bindikten sonra ‘Avukatlarıma haber vermek istiyorum’ diyerek telefonunu açmaya çalışınca, ‘Hayır senin telefonuna da el koyma kararı var’ denilerek telefonunu da alıyorlar.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com