Prof. Dr. Ahmet Ercan: Muğla’da ve Kaş’ta 7’ye yakın deprem olabilir

Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Muğla, Kaş ve hatta göller bölgesinde 6, 6.5 ve 7 büyüklüğündeki depremler benim için şaşırtıcı olmaz” dedi.

KRONOS 30 Aralık 2021 GÜNDEM

Prof. Dr. Ahmet Ercan, deprem sorununu çözmenin yolunun ekonomiden geçtiğini ifade etti.

Akdeniz ve özellikle Girit Adası çevresinde meydana gelen depremler sonrasında Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan uyarıda bulundu. Ercan, “Bu depremler Datça, Marmaris, Fethiye, Kaş ve hatta göller bölgesine kadar etkili olabilir. Buralarda 6, 6.5 ve hatta 7 büyüklüğündeki depremler benim için şaşırtıcı olmaz” dedi.

“BU DEPREMLER SANKİ İP ATLAYAN BİR ÇOCUK GİBİ”

Birkaç gündür Girit dolayında devam eden depremleri ip atlayan çocuğa benzeten Prof. Dr. Ercan, “Bunun doğu ucu bizim Fethiye’den başlayıp Göller Bölgesine kadar giden uç. Batı ucu ise Mora ve Adriyatik bölgesi. Şimdi bunun zaman zaman batı, zaman zaman da doğu ucu etkin oluyor. Yine zaman zaman da orta ucu etkinleşiyor. Bugünlerde etkinlik en fazla orta kısımda. Yani Girit, Tilos ve Mikanos adalarının bulunduğu yerler etkin gözüküyor.” dedi.

“Eğer deprem Ege Kabuğu üzerinde olsaydı depremin etkisi çok daha fazla olurdu. Depremin olduğu yerde Ege Kabuğu’nun kalınlığı yaklaşık 25 kilometre.” diyen Ercan “O bölgedeki adalar yayı bölgesinde genelde kayalık egemen. Dağlar var, geniş ova üzerinde yerleşim alanları yok. Bu nedenle etkisi de küçük oluyor.” dedi.

“6, 6.5 VE HATTA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLER BENİM İÇİN ŞAŞIRTICI OLMAZ”

Prof dr. Ercan, “Özellikle Anadolu’nun batı yakasında baskı giderek büyüyor. Büyüyen baskı gerginliği artıracak ve büyüklü küçüklü orta büyüklükte depremleri görmek şaşırtıcı olmayacaktır.” dedi.  ‘Bu depremler Türkiye’yi ilgilendiriyor mu?’ sorusuna Ercan, “Tabii ki ilgilendiriyor. Çünkü deprem siyasi sınır tanımaz. Adalar dediğiniz kesim de zaten bundan yaklaşık 20 bin yıl önce Türkiye anakarasının devamı olan, deniz çekilmeden önceki yerler.” diye yanıt verdi.


 

Ercan, “Dolayısıyla buradaki depremler Datça, Marmaris, Fethiye ve Kaş’ta etkilerini görüyoruz. Bu depremler Türkiye anakarası altına da gidebilir. Eğer Türkiye anakarası altına giderse Teke Yarımadası yani Muğla ilinde deprem olur. Fethiye’den Göller Bölgesine kadar çıkar. Bu depremler şu anda buralar için de alarm vericisi. Buralarda 6, 6.5 ve hatta 7 büyüklüğündeki depremler benim için şaşırtıcı olmaz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com