Prof. Dr. Ercan, peş peşe deprem sonrası İzmirlileri uyardı: Yazlıklarınıza gidin

İzmir'de peş peşe meydana gelen dört depremin ardından değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir'de yaşayanlar için “Yazlıklarınıza gidin” dedi.

KRONOS 01 Şubat 2021 GÜNDEM

Ege Denizi’nde peş peşe 5 deprem meydana geldi. İzmir ve çevre illerde de hissedilen deprem, Kandilli Rasathanesi’ne göre 4.1, 5.2, 4.9 ve 4.6, 4.0 büyüklüğünde meydana geldi. İzmir’de peş peşe meydana gelen dört deprem hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Bu hiç iyiye işaret değil” dedi.

Haber Global’e konuşan Prof. Dr. Ahmet Ercan, gerginlik boşalımının süreceğini belirtti. Ercan, “Bayraklı’dan korkarım, Bayraklı ve Bornova’da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla. 5.1’lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil” diye konuştu.


 

“Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum” diyen Prof. Ercan, şunları söyledi: “Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler. Karaburun’da bir yıkım olmasını falan beklemiyorum. Yıkım gücü 5.1’lik depremin şiddeti, Karaburun’da 3’tür. Oraları çok sağlam. Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz’in olduğu yerler. Menemen’in bulunduğu kesimler, Çiğli’nin bulunduğu kesimler.”

NACİ GÖRÜR: NW-SE YÖNLÜ, NORMAL FAY ÜZERİNDE

Prof. Dr. Naci Görür de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Arkadaşlar, Midilli güneyinde peş peşe depremler oldu (4.8-5.3). Bu depremler muhtemelen adanın güneyinde NW-SE yönlü, güneybatıya eğimli normal fay üzerinde. Fayın uzunluğu yaklaşık 60-65 km. Geçmiş olsun saygılar. Arkadaşlar, depremin üzerinde yer aldığını düşündüğüm fayı beyaz noktalarla işaretledim” diye yazdı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com