Prof. Metin Günday: AİHM kararları beni bağlamaz, diyenler…

İdare Hukuku profesörü Metin Günday, AİHM'in öğretmen Yüksel Yalçınkaya davasında verdiği hak ihlali kararını 'bizi bağlamaz' yahut 'bu kararlara katılmıyorum' diyenlere sert çıktı.

KRONOS 05 Ekim 2023 GÜNDEM

AİHM, ByLock kullandığı ve Bank Asya’da hesap bulundurduğu gerekçesiyle mahkûm olan öğretmen Yüksel Yalçınkaya davasında hak ihlali olduğuna karar vermesi, siyasiler ve hukukçular arasında polemik doğurdu. Bir kesim, karara uyulması ve gereğinin yerine getirilmesi taraftarıyken, bilhassa iktidar ayak diremekle meşgul…

İdare Hukuku profesörü Metin Günday, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AİHM kararının ardından yaptığı ‘bizi bağlamaz’ açıklamasını değerlendirdi.

Günday, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“BU KARARLARA KATILMIYORUM, DİYENLER…”
“AİHM ve AYM’nin ihlâl kararları karşısında, “bu kararlar beni bağlamaz” ya da “bu kararlara katılmıyorum” diyenler, AY’ı yok saymaktan öte, bu kararlarla saptanan hak ihlâllerinin ilâniye sürdürülmesini isteyenlerdir.”


“KİM SÖYLERSE SÖYLESİN BUNUN BİR ÖNEMİ YOK”
Prof. Günday, daha önce de AİHM’nin HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun hak ihlali olduğuna ve serbest bırakılması gerektiğine hükmetmesi üzerinde şöyle demişti:

“‘Bağlamaz, bizi ilgilendirmez’ gibi hükümlerin hepsi hukuk dışıdır. Hukukçu olarak benim üzerinde fikir beyan etmeye dahi değerli bulmadığım düşünceler bunlar. Kim söylerse söylesin bunun bir önemi yok.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com