Prof. Özgenç’ten Bozdağ’a ‘KHK’ yanıtı: ‘Mağduriyetlere sebebiyet verildiği inkâr edilemez’

"KHK'ların mağdur ettiği kimse yok" diyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yönelik bir açıklama yapan ceza hukukçusu İzzet Özgenç, "Bu uygulamalarla hukuk dışına çıktığımızı ifade etmek, zaittir" ifadesini kullandı.

KRONOS 16 Eylül 2022 Genel

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) hiç kimseyi mağdur etmediğini ileri süren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a cevap, mevcut Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) mimarlarından olan Prof. Dr. İzzet Özgenç’ten geldi.

Özgenç, Bozdağ’a hitaben kaleme aldığı yazıda, “Afaki suçlamalarla verilen mahkumiyetler dahil, haklarında kovuşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilen ve beraatlerine hükmedilen kişilerin mağduriyetleri halen devam etmektedir” dedi.

‘KHK’LARLA MAĞDURİYETLERE SEBEBİYET VERİLDİĞİ İNKÂR EDİLEMEZ BİR DURUMDUR’

Sosyal medya hesabından yayınladığı yazı ile Bakan Bozdağ’a çağrıda bulunan Ceza Hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, ‘”Olağanüstü hal sürecinde KHK ile kişilerin herhangi bir soruşturma işlemine tabi tutulmadan, savunmaları alınmadan kamu görevinden çıkarılmasıyla mağduriyetlere sebebiyet verildiği, inkâr edilemez bir durumdur” ifadesini kullandı.

Özgenç’in paylaştığı yazının tamamı şöyle:

‘MAPDURİYETLERİ HALEN DEVAM ETMEKTEDİR’ 

“15 Temmuz 2016 tarihli darbe teşebbüsü sonrasında ilan edilen olağanüstü hal sürecinde KHK ile kişilerin herhangi bir soruşturma işlemine tabi tutulmadan, savunmaları alınmadan kamu görevinden çıkarılmasıyla mağduriyetlere sebebiyet verildiği, inkâr edilemez bir durumdur

Bu kişilerin bir kısmı, darbe teşebbüsüne iştirak etmek gibi, somut bir suç işlediği için, bilahare, ceza mahkemeleri tarafından yargılanarak cezalara mahkûm edilmiş ve cezaları kesinleşmiştir. Bunların dışında, suç oluşturan herhangi bir fil isnadı olmaksızın, afaki suçlamalarla verilen mahkumiyetler dahil, haklarında kovuşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilen ve beraatlerine hükmedilen kişilerin mağduriyetleri halen devam etmektedir.

‘VİCDANIMIZIN SESİ DOĞRULTUSUNDA UYGULAMA GERÇEKLEŞTİRMEMİZİN ZAMANI ÇOKTAN GELMİTİR’ 

KHK ile kamu görevinden çıkarılanlarla aynı durumda olan bazı kişilerin kamu görevinden çıkarılmadığı, bunlar hakkında adli soruşturma ve kovuşturma yapılmadığı da bir gerçektir. Bu uygulamalarla hukuk dışına çıktığımızı ifade etmek, zaittir.

İçinde bulunduğumuz siyasi koşullardan sıyrılarak, vicdanımızın sesini dinlememizin, vicdanımızın sesi doğrultusunda uygulama gerçekleştirmemizin zamanı çoktan gelmiştir.”

NE OLMUŞTU? 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir yayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “KHK’lıların göreve iade edileceği” yönündeki sözleriyle ilgili “KHK’lılarla ilgili konuşurken doğru bir cümle de kurmuyorlar. Ortada KHK’ların mağdur ettiği kimse yok” diye konuşmuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com