Prof. Özgür Demirtaş’tan MB’nin faiz kararına iki kelimelik yorum

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkarmasına sosyal medya hesabından, 2 kelime ile yorumda bulundu. Sadece 2 kelime...

KRONOS 23 Kasım 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası merak edilen faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası açıklanan karar ile politika faizi 500 baz puan artışla yüzde 40 oldu.
Haziran ayından itibaren sonra sürekli olarak artış trendinde olan Merkez Bankası Politika faiz oranı bugün yüzde 35 seviyesinden yüzde 40 seviyesine çıkarıldı.

Ekonomist Özgür Demirtaş ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sadece iki kelime kullandı.

Demirtaş “Helal Olsun” dedi.


“DÜZELTMEK ZOR VE SANCILI”
Merkez Bankası kararı sonrasında İktisatçı Mahfi Eğilmez sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin ilk yorumunu yaptı.

Eğilmez faiz kararı sonrasında yanlış ekonomi politikaları olduğunu şu sözlerle paylaştı:
“TCMB, politika faizini 500 baz puan artırarak % 40’a yükseltti. Doğru karar. Yanlış ekonomi politikasını düzeltmek zor ve sancılıdır.”

 

ÖZGÜR DEMİRTAŞ KİMDİR?
12 Ağustos 1975 Ankara doğumlu Özgür Demirtaş baba tarafından Şanlıurfa Siverekli’dir. Hadidi aşiretine mensuptur. İlkokulu Manisa Salihli’de, lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite sınavlarında Türkiye’de ilk 50’ye girerek Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü’nde okumaya başlamıştır. 1998 yılında mezun olmuştur.

Finans alanında doktora yapmak için Boston College’e gitmiş ve 2003 yılında çalışmalarını tamamlamıştır. 27 yaşına geldiğinde finans alanında doktora kazanmıştır. Aynı sene Baruch College’de yardımcı doçent olmuştur. 2005 yılında tüm ana bilim dalları ve fakülteler arası en iyi öğretim üyesi seçilerek ‘Üstün Öğretim Madalyası’ almıştır.

2007 yılında doçent unvanı ile City University of New York’ta kalıcı bir akademik pozisyon kazanmıştır. Bu sırada NYU-Stern School of Business’da da dersler vermiştir.

2012 yılında Eylül ayında ABD’den ayrılarak Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı olmuştur. Sabancı Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalarla Marie-Curie Avrupa Araştırma Fonu’nu kazanmıştır. Yine Sabancı Üniversitesi’nde kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi’nin (Center of Excellence in Finance) Kurucu Başkanlığı, Akbank’ın Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği pozisyonlarında bulunmuştur.

Büyük şirket ve holdingler için danışmanlık yapmaktadır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com