Promosyonda vergi şoku

Bankalar çalışanların ve emeklilerin maaş pastasından daha fazla pay alabilmek için birbiri ile yarışırken, promosyondan vergi alınacağı iddiası ortalığı karıştırdı.

KRONOS 26 Ekim 2022 EKONOMİ

Özel bankaların emeklilere verdiği maaş promosyonu tutarını 3-4 kat artırarak, 7 bin 500 Türk Lirası’na (TL) yükseltmesi üzerine kamu kurumları, üniversiteler ve özel şirketler bankalarla yeniden pazarlık masasına oturdu.

Emeklilerin akabinde çalışanların da promosyonu (nakit desteği) birkaç bin TL’den 45 bin TL’ye kadar yükseldi.

Bankaların rekabeti hem çalışanların hem de emeklilerin yüzünü güldürürken, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın promosyondan vergi tahsil edeceği iddiası ortaya atıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Murat Batı, vergi tartışmasına açıklık getirdi.

PROMOSYONDAN GELİR VERGİSİ TAHSİL EDİLEBİLİR Mİ?

Prof.Dr. Batı, T24 internet sitesinde yayımladığı makalede “Gelir Vergisi’nin 61’inci maddesi uyarınca bir ödemenin ücret olarak değerlendirilebilmesi için her şeyden önce işçi-işveren ilişkisi bulunması gerekmektedir.” tespitinde bulundu.

Makalede şu ifadeler dikkati çekti: “Bankalar ile kamu kurumu çalışanları arasında herhangi bir işçi-işveren ilişkisi olmaması münasebetiyle promosyon ödemeleri de banka tarafından doğrudan çalışanların hesabına yatırılması durumunda ücret sayılmayacağından ücrete ilişkin Gelir Vergisi alınmayacaktır.”

KAZANCA DÂHİL EDİLDİĞİ AN VERGİ

Profesör Batı bankalar tarafından promosyon mukavelesi imzalanan kuruma ödeme yapılması ve ödemelerin gelir olarak kaydedilmeden çalışanlara aynen aktarılması hâlinde de vergi mükellefiyetinden bahsedilemeyeceğini vurguladı: “Ödeme yapan kurum aracı durumunda olacağından ücret sayılmayacak ve dolayısıyla da Gelir Vergisi hesaplanmayacaktır.”


 

Batı promosyon ödemelerinin banka tarafından doğrudan kurumlara yapılması ve yapılan ödemelerin kazanca dâhil edilmesi hâlinde vergi mükellefiyeti ile karşı karşıla kalınacağına işaret etti.

Batı, “İlgili kurum tarafından çalışanlara yapılan ödeme banka promosyonu olma niteliğini kaybetmiş olacağından ücret olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.”değerlendirmesinde bulundu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com