Putin’den Türkiye’ye Ukrayna jesti: Kredi borcunun faizini sildi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna yaptırımlarına uymaması nedeniyle Türkiye'nin kredi borcundan kalan cezayı sildi.

KRONOS 29 Mayıs 2024 GÜNDEM

Erdoğan ve Putin (SERGEI GUNEYEV / POOL / AFP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin Batı yaptırımları nedeniyle ödeyemediği geciken kredi borcuna faiz uygulanmamasını öngören protokolün onaylanmasına dair yasayı imzaladı.

Rusya lideri Putin’in imzaladığı belgeye göre, Rusya’dan 2017 yılında 726 milyon dolar ihracat kredisi alan ve sadece 111 milyon dolarlık kısmını yaptırımlardan dolayı ödeyemeyen Türkiye, kalan borcu için cezadan muaf tutulacak.

Sputnik’te yer alan habere göre, Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Sazonov, Türkiye’nin yükümlülüklerini 2022’ye kadar eksiksiz olarak yerine getirdiğini ancak Batı’nın yaptırımları sonrası Ankara’nın kendi kontrolü dışındaki nedenlerden dolayı 2022 ve 2023’te 111 milyon dolarlık ödemeyi yapamadığını ifade etmişti.

Rus ve Türk hükümetleri, Ağustos 2023’te kredi anlaşmasına 2 no’lu protokolü imzalayarak Ankara’nın kalan borcunu yürürlük tarihinden itibaren 60 gün içinde ödemesini kararlaştırmıştı.

Eylül 2023’te Türkiye, borcun tamamını geri ödemiş olmasına rağmen anlaşma gereği Rusya’nın 17 milyon dolarlık ceza alma hakkı bulunuyordu.


“CEZA TUTARI İKİLİ TİCARET HACMİYLE KIYASLANMAYACAK KADAR DÜŞÜK”

Geçen hafta Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da 17 milyon dolarlık borcun silinmesini öngören yasa tasarısını kabul etmişti.

Rus vekil Vyaçeslav Nikonov, ceza tutarının ikili ticaret hacmiyle kıyaslanamayacak kadar düşük olduğunun altını çizerek kararın dostluk ve ekonomik iş birliğinin bir göstergesi olduğunu vurgulamıştı.

TÜRKİYE UKRAYNA YAPTIRIMLARINI UYGULAMIYOR

Rusya’nın Ukrayna ve Donbass’ta başlattığı özel askeri harekatın ardından Batı geniş kapsamlı yaptırım kararları almış ancak Türkiye, Rusya’yla yürütülen dostluk ilişkileri nedeniyle yaptırımlara katılmamış ve Moskova’yla ilişkilerinin süreçten etkilenmemesi için yoğun çaba sarf etmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com