Putin’in açıklamaları buğday fiyatlarını vurdu: Ekmeğe zam yolda

Buğday fiyatları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tahıl koridorunu eleştiren sözleri sonrası yükselişe geçti. Bu durumun Türkiye'de ekmek fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor.

KRONOS 07 Eylül 2022 EKONOMİ

Buğday fiyatları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tahıl koridorunu eleştiren sözleri sonrası yüzde 4’ü aşan yükseliş kaydetti. Bu durumun Türkiye’de ekmek fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor.

Karar’ın aktardığına göre Putin, temmuz ayında sağlanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında yapılan sevkiyatın büyük bölümünün Avrupa’ya gittiğini, bu nedenle düşük gelirli ülkelerin anlaşmadan yararlanamadığını söylemişti.

Chicago buğday vadelileri gün içi kayıplarını silerek buşel başına yüzde 4.5’e kadar yükselerek 8.5375 dolara yükselerek Haziran ortası zirvesini yakaladı. Yaşanan fiyat artışının Türkiye’de ekmek fiyatlarına zam olarak yansıyabileceği belirtiliyor.

PUTİN ELEŞTİRDİ

Putin, Vladivostok Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada Ukrayna tahılının dar gelirli ülkelere gitmediğini, bunun yerine ağırlıklı olarak Avrupa’ya teslim edildiğini belirtti. Putin rotalara getirilecek kısıtlamaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile müzakere edilebileceğini sözlerine ekledi.

Tahıl koridoru Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda temmuz ayında hayata geçirildi. Piyasalar anlaşmanın geleceğine ilişkin gelişmelere göre yön bulabiliyor. Anlaşma ile en büyük tahıl ihracatçı ülkelerden biri olan Ukrayna’nın ihracatı fiyatların düşmesine yardımcı olmuştu.

TAHIL KORİDORU FİYATLARI DÜŞÜRMÜŞTÜ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği sözcüsü geçtiğimiz ay koridorun dünya gıda fiyatlarındaki düşüşe yardımcı olduğunu belirtmişti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, çarşamba günü Reuters’a yaptığı açıklamada Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını yeniden ele almak için gerekçesi olmadığını söylemişti.


Rusya kendi buğday hasadını ihraç etmekte zorlanıyor. Temmuz ve ağustosta Rus ihracatı, daha verimli hasat sezonuna rağmen yıllık yüzde 22 düşüş kaydetti. Gıda, yaptırım konusu olmasa da bazı bankalar ve gemicilik şirketleri Rusya ile iş yapmaktan kaçınıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com