‘Kürt illerinde AKP’ye oy vermiş her 100 seçmenden 25’i uzaklaşıyor’

Rawest Araştırma’nın Diyarbakır, Mardin, Urfa ve Van'da bölgenin nabzını tuttuğu anketinden dikkat çekici sonuçlar çıktı. Ankete göre, 2018’de AKP’ye oy vermiş her 100 seçmenden 25’i AKP'den uzaklaşıyor. CHP ise 2018’de yüzde 2,5 civarı olan oyunu yaklaşık üç katına çıkardı. DEVA ve Gelecek Partileri de oylarını arttırıyor.

KRONOS 04 Şubat 2021 GÜNDEM

Rawest Araştırma, Aralık 2020’de Diyarbakır, Mardin, Urfa ve Van’da 20 ilçe ile 100 mahallede yaptığı anket çalışmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Bin 497 kişiyle yüz yüze yapılan ankette bölgenin siyasi eğilim haritası çıkarıldı.

Ankete göre AKP bölgede hızla kan kaybederken, CHP ise oylarını 2018’e göre üç kat arttırmış görünüyor. AKP’den kopan isimlerin kurduğu DEVA ve Gelecek Partisi de bölge halkı tarafından biliniyor ve yakından izleniyor. Ankete göre bu iki partinin oy oranı Türkiye ortalamasının üstünde.

BÖLGENİN EN ÖNEMLİ SORUNU İŞSİZLİK-EKONOMİ

Rawest Araştırma’nın elde ettiği sonuçlara göre; bölgenin en önemli sorunlarının başında ekonomi yer alıyor. Ekonomik durumunun kötüye gittiğini söyleyenlerin oranı yüzde 64 olarak kaydedildi. Ekonomiyi, anadil, adalet, ayrımcılık ve eğitimsizlik gibi sorunlar takip ediyor. Derinlemesine görüşmelerde ise Türkiye’nin önemli problemleri olarak, yargı mekanizmasının adalet üretememesi, kutuplaşma, ifade özgürlüğü gibi başlıklar da sıralandı.


 

 

BÖLGE HALKININ YÜZDE 82’Sİ KAYYIM YÖNETİMİNE KARŞI

Ankete katılanların yüzde 82’si belediyelere kayyım atanmasını yanlış bulduğunu ifade etti. Bu oran 2019 yılında yüzde 76 olarak ölçülmüştü. Rapora göre, belediyeler kayyım atama politikası hakkında görüş paylaşan katılımcıların şehir ve parti kırılmalarına bakıldığında; AKP seçmeninin yarıya yakınının da bu uygulamayı yanlış bulduğu anlaşılıyor.

 

GELECEK PARTİSİ DAHA ÇOK BİLİNİYOR

Bölgede seçmenin yarısı yeni partileri bilmezken, Gelecek Partisi, DEVA Partisi’nden daha çok tanınıyor. Ali Babacan’ın bir parti kurduğunu yani DEVA Partisi’ni bilenlerin oranı yüzde 46,8. Ahmet Davutoğlu’nun bir parti kurduğunu yani Gelecek Partisi’ni bilenlerin oranı ise yüzde 51,9.

AKP 6 PUAN KAYBETTİ, CHP OYUNU ÜÇ KAT ARTTIRDI

Raporda siyasi partilere ilişkin değerlendirmelerde AKP’nin bölgede güç kaybettiği tespitine de yer verildi. Katılımcılardan 2018’de oy kullananların dağılımı baz alındığında; AKP’nin yüzde 34,7’den yüzde 28,5’e gerileyip 6 puan kaybettiği görüldü. Sonuçlara göre HDP yüzde 52,4’ten yüzde 50,5’e gerileyip 2 puan kaybetti. CHP ise yüzde 2,7’den yüzde 7,4’e çıktı. CHP oyunu üç katına çıkarıp bölgedeki üçüncü parti oldu. DEVA Partisi 5 puan alırken, Gelecek Partisi 3,1 puana ulaştı.

10 KİŞİDEN 7’Sİ PARLAMENTER SİSTEMDEN YANA

Her 10 katılımcıdan en az 7’si parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini düşünüyor. Bunların da önemli bir kısmı parlamenter sistemin de eskisi gibi devam etmemesi gerektiğini söylüyor, iyileştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Mevcut başkanlık sisteminden memnun olanların oranı yüzde 20’den az. AKP’lilerin yüzde 57’si sistemin bu halinden memnuniyet bildirirken yüzde 12’si başkanın yetkilerinin azaltılmasını istiyor. AKP’ye oy vermiş her 3 kişiden yaklaşık 1’i parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini düşünüyor.


 

URFA ERDOĞAN’A SICAK BAKIYOR, VAN VE DİYARBAKIR İSE ÇOK UZAK

Her 100 katılımcıdan 20’si Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev onayına orta düzey bir puan verirken 19 kişi yüksek puan veriyor. 100 kişiden 22’si düşük ve 39’u çok düşük puan veriyor. Erdoğan’a yüksek not verenlerin tamamına yakını AKP’liler. AKP seçmeninde Erdoğan’a düşük oy verenlerin toplamı yüzde 11. Erdoğan görevini hiç iyi yapmıyor diyenlerin en fazla olduğu şehirler Diyarbakır ve Van, çok iyi yapıyor diyenlerin oranının en yüksek olduğu şehir ise Şanlıurfa.

MUHALEFETİN ORTAK ADAYI OLARAK İMAMOĞLU ÖNE ÇIKIYOR

Muhtemel bir seçimde muhalefetin ortak adayı olarak en çok öne çıkan isim Ekrem İmamoğlu. Bölgedeki katılımcılar Yavaş’a ülkücü geçmişi sebebiyle şerh koysalar da Yavaş ile olan mesafe Akşener kadar değil. Abdullah Gül bölgedeki seçmen için hala güçlü bir alternatif. Ali Babacan henüz bir Cumhurbaşkanı adayı olarak gündeme alınmıyor ancak olması durumunda onun da şansının yüksek olacağı dile getiriliyor.

Derinlemesine görüşmelerde katılımcılar; AKP seçmeninin Abdullah Gül ve Ali Babacan gibi isimlere yoğun ilgi gösterebileceklerini ancak İmamoğlu, Yavaş ve Akşener’in bu seçmen grubundan oy almalarının zor olacağını düşünüyorlar.

‘BABACAN, AKP’Lİ SEÇMENDE OLUMLU ETKİ BIRAKIYOR’ 

Babacan’ın adaylığının zayıf ihtimal olmakla beraber AKP’li seçmende olumlu etki uyandıracağını aktaran katılımcılar Gül’ün, AKP’de kemikleşmiş seçmenlerde dahi ciddi bir kırılma yaratacağını ifade ediyorlar. HDP’li seçmenin İmamoğlu’na kolay ikna edilebileceği ve İmamoğlu’nun bu havzadaki oyları toparlamada sıkıntı yaşamayacağı ifade edilirken Babacan ve Gül isimlerinin Akşener ve Yavaş’a nazaran HDP’li seçmenlerce daha kolay karşılık bulabileceği söyleniyor

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com