Kargoya sessiz sedasız rekor zam

Akaryakıt fiyatları tırmanırken; yolcu ve yük taşımacılığı el yakıyor. Yurtiçi Kargo'nun son zammı e-ticaret şirketlerini ve internetten alışveriş yapanları vuracak.

KRONOS 30 Mayıs 2022 EKONOMİ

Günü birlik zamların akabinde benzinin litre fiyatı 25 Türk Lirası’nı aşarken, taşımacılık şirketlerinin tarifeleri zam rekoru kırıyor.

Yurtiçi Kargo, her yıl ekim ayında artırdığı taşıma bedellerini 2022 yılında 6 ay önce çekti. Geçen hafta mukavele fiyatlarına yüzde 100 zam yapan Yurtiçi Kargo, fiyatları neredeyse ikiye katladı.

DİĞER KARGO ŞİRKETLERİ DE ZAM YAPACAK

Daha önce 5 desi kargo (paketi ile birlikte taşıdığı hacimsel ağırlık) için 25 TL alan şirket, söz konusu ücrete 48 TL’ye çıkardı. Sözleşmeli en düşük kargo ücreti ise, 42 TL oldu.

Zamlı tarife internetten sipariş verenlerin kargo masrafını artıracak. Sektörün liderinin fiyatları ikiye katlamasının siparişleri azaltmasından endişe edilirken, diğer kargo şirketlerinin de zam için hazırlık yaptığı belirtiliyor.


 

Kronos’a konuşan bir firma yetkilisi, “Bir e-ticaret firması olarak ne yapacağız bilmiyorum. Zaten işler düşük. Daha da kötü günler geliyor. İşletme dönsün yeter demekten öteye geçemiyoruz.” dedi.

FRANSIZ KARGO DEVİ DÖRTTE BİRİNE ORTAK

MEF Dersaneleri ile MEF Okulları’nın sahibi İbrahim Arıkan tarafından 1982 yılında kurulan Yurtiçi Kargo, 81 ilde 17 bölge müdürlüğü, 33 aktarma merkezi, 5 bini aşkın araç filosu ve 1.000’den fazla şube ve acentesiyle taşımacılık hizmeti sunuyor.

2007 yılında Fransız Geopost, 80 milyon euro mukabilinde Yurtiçi Kargon’nun yüzde 25’lik payına ortak olmuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com