Reuters: Türk yetkililerin iddiasına göre dolar 9 TL’ye kadar düşebilir

Reuters'a konuşan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yakın kaynaklar doların 18 TL'yi geçmesi üzerine Hazine'nin "hırslı, fakat riskli" bir planı uygulamaya koyduğunu söyledi. Bir yetkili, "Dolar 9 civarına düşebilirse, iyi bir seviye olur." dedi.

KRONOS 23 Aralık 2021 EKONOMİ

Türk Lirası'nın mütemadiyen değer kaybetmesi sebebiyle tasarruflarını korumak isteyenler döviz alıyor.

“Dövize endeksli mevduat (DEM)” diye bilinen kur korumalı TL mevduatının artçı şokları devam ediyor. Hazine Bakanlığı’na yakın bir kaynak, doların 18 TL’yi geçmesini “saçma” diye nitelendirdi. Aynı kaynak doların 9 TL’ye kadar düşeceğini iddia etti.

Uluslararası haber ajansı Reuters, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yakın dört kişiye atıf yaptığı haberinde çarpıcı iddialara yer verdi. Aynı kaynaklar doların 18 TL’yi geçmesi üzerine Hazine’nin “hırslı, fakat riskli” bir planı tatbik etmeye karar verdiğini söyledi.

Üst düzey bir yetkili Reuters’e verdiği mülakatta, “Hazine bürokratlarından oluşan bir ekip, liranın bu seviyenin üzerindeki değer kaybının ekonomiye ‘tamir edilmesi zor’ şekillerde zarar vereceğine karar verdi. Bu yüzden gerekirse bundan kaçınmak için bir plana ihtiyaçları vardı.” dedi.

“2018 YILI AĞUSTOS AYINDAKİ KUR ŞOKUNDA DA MASAYA GELDİ”

Diğer iki yetkili, lira mevduatlardaki döviz kayıplarına karşı devlet garantisi sağlama fikrinin 2018’deki son döviz krizinin ortasında da gündeme geldiğini, ancak o sırada riskler sebebiyle rafa kaldırıldığını kaydetti.

İsmi belirtilmeyen kaynak, “Bu durum sürdürülebilir değildi – bunlar sorunlu ve gerçekten saçma seviyelerdi. Dolar 9 civarına düşebilirse, bu iyi bir seviye olur.” diye ekledi.


 

İkinci kaynak, hükümetin liranın 9 aralığına düşmesini umduğunu, ancak birkaç ay boyunca dolar karşısında 12 TL ila 14 TL arasında kalmasını beklediğini teyit etti.

Aynı kaynak, Hazine ekibinin çeşitli ihtimalleri değerlendirdiğini, ancak 2018’de incelenen mevduat planına karar verdiğini sözlerine ekledi. Kaynak, dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın DEM planını kabul etmediğini söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com