Reuters: Kürtler, milliyetçi atmosferde olası Erdoğan zaferinden endişeli

İkinci tur seçimleri öncesinde Kürt seçmenin tutumuna ilişkin bir analiz yayınlayan Reuters, "Kürtler yükselen milliyetçi atmosferde olası bir Erdoğan zaferinden endişe ediyor" dedi.

KRONOS 25 Mayıs 2023 GÜNDEM

İngiliz haber ajansı Reuters, ikinci tur seçimleri öncesinde Kürt seçmenin tutumuna ilişkin bir makale yayınladı. Makale, “Kürtler yükselen milliyetçi atmosferde olası bir Erdoğan zaferinden endişe ediyor” başlığıyla verildi.

Makalede, Türkiye’deki Kürtlerin yıllardır devletin kendilerine uyguladığı baskının Erdoğan’ın olası bir zaferiyle artmasından endişe ettiği ifade edildi.

Ajans, Diyarbakır’da bir kafe sahibi olan 26 yaşındaki Ardelan Meşe’nin “Oy kullanmak artık bir ölüm kalım meselesi. Erdoğan seçim kampanyası sırasında Kürtlere karşı tutumunu sertleştirdi” dediğini aktardı. Meşe, “Erdoğan’ın olası bir zaferinin ardından neler yapabileceğini hayal edemiyorum” dedi ve arkadaşlarını oy kullanmaya çağırdı.

Makalede, Erdoğan’ın söz konusu siyasi pozisyonunun kendisine ilk tur seçimlerinde üçüncü olan aşırı milliyetçi Sinan Oğan’ın desteğini sağladığına dikkat çekildi.

Makalede eleştirmenlerin, Kılıçdaroğlu’nun hayal kırıklığı yaratan ilk tur oylamasından bu yana tüm mültecileri ülkelerine geri gönderme sözü vererek daha milliyetçi bir tavır takındığına yönelik yorumları aktarıldı.

‘ERDOĞAN’IN AMACINA ULAŞMASINDAN ENDİŞELİYİZ’

Reuters’a konuşan HDP’nin Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, “Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ile ‘teröristler’ arasında bağlantı olduğu ‘kara propaganda’sıyla amacına ulaşmış olmasından endişe ettiğini” dile getirdi.

Temel, “Erdoğan’ın zaferi, tek adam rejimini pekiştirecek ve korkunç uygulamaların önünü açacak, toplumun her kesimi için tamamen karanlık günleri beraberinde getirecektir” ifadelerini kullandı. Eş Genel Başkan Yardımcısı, “Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur öncesinde takındığı daha milliyetçi tutumun bir miktar Kürt oyuna mal olabileceği” yorumunu yaptı.

Diyarbakır merkezli Kürt Çalışmaları Merkezi müdürü Reha Ruhavioğlu ise “Kılıçdaroğlu’nun üslup değişikliği nedeniyle birçok Kürt seçmenin ikinci tur öncesinde oy kullanma iradesini kaybettiğine inandığını” söyledi.

HDP’nin ‘Kılıçdaroğlu kaybederse biz de kaybederiz’ diyerek tabanını motive etmesi gerektiğini vurgulayan Ruhavioğlu, “Kürt seçmendeki motivasyon kaybının CHP’nin söyleminin güvenlikçi politikalara doğru kaymasından ileri geldiğini” ifade etti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com