Reuters’tan dolar tahmini

Reuters anketine göre TL'de değer kaybı sürecek. Dolar/TL'nin bir ay sonra 28,9, üç ay sonra 30, altı ay sonra 31,6684, 1 yıl sonra ise 33 olması bekleniyor.

KRONOS 06 Aralık 2023 EKONOMİ

Türkiye’de TL’de yaşanan değer kaybının ne zaman son bulacağı bilinmiyor. Merkez Bankası her ne kadar peş peşe faiz artırım kararı alsa da uzmanlar yapısal reformların yapılmaması durumunda ekonomide düzelme beklemiyor. Yabancı yatırım bankaları da TL’deki düşüşün devam edeceği görüşünde. Son olarak Reuters haber ajansı, dolar/TL tahmininde bulundu.

Reuters anketine göre dünyada birçok para birimi değerlenecek ancak TL’de böyle bir durum söz konusu değil. TL ve Güney Afrika randının yakın zamanda kayıplarını telafi edeceği düşünülmüyor.

Gelişmekte olan piyasa para birimlerine yönelik anketine göre, dolar/TL’nin bir ay sonra 28,9, üç ay sonra 30, altı ay sonra 31,6684, 1 yıl sonra ise 33 olması bekleniyor.

DİĞER PARA BİRİMLERİ YÜKSELİŞTE

Reuters’ın düzenlemiş olduğu ankete göre; gelişmekte olan ülkelerin (EM) para birimleri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimine başlayacağı yönündeki beklentilerin kuvvetlenmesiyle dolar karşısındaki bu yılki kayıplarını gelecek yıl telafi edip, hafif yükselecek.

EM kur endeksi, ABD enflasyonundaki düşüş ve Fed’in para politikasında gevşeme yanlısı açıklamalarının ardından geçen ay doların gerilemesiyle, Kasım ayının başından bu yana yüzde 2,6 yükseldi ve bu yükselişin önümüzdeki yıl da sürmesi tahmin ediliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com