Robert Lebeck’in ülkesinde, Almanya’da…

Foto muhabiri Robert Lebeck'in, 1955'ten 1983'e kadar Almanya'da ürettiği foto röportajlardan oluşan geniş bir seçki, "Bu Ülkede" başlığı altında Berlin'de sergileniyor.

MEHMET ARDA DURU 04 Ekim 2023 FOTOĞRAF

Romy Schneider “Gruppenbild mit Dame” filminin çekimleri sırasında, Berlin 1976 © Robert Lebeck / fhochdrei.org

Berlin doğumlu foto muhabiri Robert Lebeck’in,  “Meslek hayatım boyunca çok seyahat ettim ama heyecan verici olanı, bir fotoğraf çekmek için sadece evimin dış kapısından dışarı adım atmam gerekiyordu ve bunu sık sık yaptım.” ifadeleriyle özetlediği deneyimlerinden bazıları bir sergide buluştu. Sanatçının 1955’ten 1983’e kadar Almanya’da yaptığı röportajlardan oluşan geniş bir seçki, “Bu Ülkede” başlığı altında Berlin’de sergileniyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’sında genç bir kuşağın isyanını; Duvar inşa edilmeden önce Neukölln’deki Karl-Marx-Strasse’de alışveriş yapan Doğu Berlinlileri; 1950’lerde bir balıkçı köyünden zengin ve güzellerin uğrak yeri haline gelen Sylt adasındaki Kampen’i; 1955’te Herleshausen sınır istasyonunda son Alman savaş esirlerinin serbest bırakılmasını ve dönemin başkenti Bonn’daki siyasi yaşam izlerini kadrajına alan Lebecek’in fotoğrafları bölünmüş bir ülkenin batısından izleri takip ediyor.

Karl-Marx-Strasse, Berlin-Neukölln 1960 © Robert Lebeck / fhochdrei.org

Lebeck, insanları dans ederken olduğu kadar ağlarken de, acı çekerken de; içerken ve öpüşürken de fotoğrafladı  Karizmatik ve sessiz gözlem yeteneğiyle insanlara yakınlaşan sanatçı, karnaval eğlencelerinden çevre felaketlerine, siyasi mahfillerden sokak yaşamına kadar sayısız anı çerçevesine aldı. Fotoğraflarıyla eski Federal Cumhuriyet’teki günlük yaşamın küçük ve büyük sahnelerini belgeleyen; böylece çağdaş tarihin bir parçası yapan Robert Lebeck, geçmişle bugün arasında sağlam bir bağ kurdu.

Willy Brandt tren yolculuğunda, 1973 © Robert Lebeck / fhochdrei.org

21 Mart 1929’da Berlin’de doğanan ve 14 Haziran 2014’te yine aynı kentte hayatını kaybeden sanatçı, 1952’den itibaren çok sayıda dergi ve gazetede foto muhabiri olarak çalıştı. 1991’de Alman Fotoğraf Derneği (DGPh) tarafından Dr. Erich Salomon Ödülü’ne layık görüldü ve 2002’de New York’taki Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nin önemli ödülünü aldı. Fotoğrafları ilk kez 1962 yılında Hamburg Museum für Kunst und Gewerbe’de bir müzede sergilendi ve bunu çok sayıda sergi izledi.

Berlin, 1983 © Robert Lebeck / fhochdrei.org

Kunstarchiv Lüneburg ve Archiv Robert Lebeck tarafından hazırlanan serginin f3 – freiraum für fotografie’deki süratörü ise  Miriam Zlobinski oldu.

8 Eylül’de açılan sergideki çalışmalar 19 Kasım 2023’e kadar görülebilecek.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com