Robotlar otistik çocukların hizmetinde

Hong Kong’da bir öğretim üyesi, otizmli çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için rol yapan robotları kullanarak bir eğitim programı geliştirdi. Robotlar çocuklar sözlü iletişime dahi geçiyor.

KRONOS 22 Nisan 2021 YAŞAM

Hong Kong Çin Üniversitesi’nde eğitim psikolojisi doçenti Catherine So otizmli çocukların sosyal olmalarına yardımcı olmak için rol yapan robotları kullanan bir eğitim programı geliştirdi. İsmi “Robot for Autism Behavioral Intervention (RABI)” olan eğitim programı 3-18 yaş arasındaki otizmli çocuklar için tasarlandı. Program, çocukların daha sosyal olmasını ve zorbalık ya da anlaşmazlık yaşanan durumlara çözüm bulmayı amaçlıyor.

Catherine So, bu programı 2015 yılından bu yana bin 200’den fazla çocuğun kullandığını söyledi. So, eğitim programıyla ilgili şunları söyledi: “Otizmi olan bireylerin başkalarıyla etkileşime girme motivasyonları düşüktür ve çevrelerindeki dünyaya aşırı duyarlılıkları vardır. Bu yüzden, kaygılarını azaltmak, sosyal becerilerini onlara öğretmek için sosyal robotları kullanıyoruz.”

ROBOTLAR ÇOCUKLARLA SÖZLÜ ETKİLEŞİME GEÇİYOR

Robotlar çocuklara rol yapıyor ve sözlü etkileşime geçiyor. Sınıfta masa üzerinde sosyal senaryoları gerçekleştiren iki robot bulunuyor. Robotlar çocukların öfke nöbetleri veya çığlık gibi uygun ve uygun olmayan davranışlar arasındaki farkı görmelerine yardımcı oluyor.

Muse Wong adındaki bir anne, 5 yaşındaki kızının yedi aydır programda olduğunu ve sosyal iletişim becerilerinin büyük ölçüde geliştiğini söyledi.

Robotlarla etkileşime geçen çocuklar, daha sonra bir öğretmeniyle sosyal becerilerini denemeye teşvik ediliyor. So, “RABI’nin otizmli çocukların sosyal davranışsal becerilerini geliştirmelerine ve karşılığında yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olabileceğine inanıyoruz” dedi.

BİRÇOK KURUM EĞİTİMİ KABUL ETTİ

Hong Kong ve Makao’daki 20’den fazla kurum, söz konusu programı kabul etti. Projenin dışlanmaya karşı olan mücadeleye yardımcı olması bekleniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com