RTÜK Başkanı Şahin: Halk Bankası’ndan da maaş alıyorum, bu da yasal ve etiktir

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) kontenjanından Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı seçilen Ebubebir Şahin, Halkbank'ın yönetim kurulu üyesi olmasında ve buradan da maaş almasında kanunen ya da ahlaken bir problem olmadığını iddia etti.

KRONOS 12 Nisan 2021 GÜNDEM

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, birden fazla maaş tartışmaları aldığı ve bunun etik olmadığına yönelik tartışmalara cevap verdi.

RTÜK başkanı iken Halkbank yönetim kurulu üyeliğinin kanuna aykırı olmadığını iddia eden Şahin, “Beni hedef göstermek amacıyla algı oluşturanlar var. Ben bakan müsteşarıyken ne maaş alıyorsam şimdi de aynısını alıyorum.” dedi.

“HALK BANKASI’NDAN DA MAAŞ ALIYORUM”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) kontenjanından RTÜK başkanı olarak seçilen Şahin, AKP’ye yakın çizgide yayın yapan Sabah gazetesine verdiği mülakatta, Halk Bankası yönetim kurulu üyeliği için, “Halk Bankası’ndan da maaş alıyorum. Bu da yasal ve etiktir” dedi.


 

Şahin, “Bu belediyelerde de diğer devlet kurumlarında da böyle. Çok uçuk rakamlar aldığımı söyleyenler oldu, kesinlikle doğru değil. Bu bana karşı yıpratma operasyonunun parçası. RTÜK üyeleriyle aynı miktarda maaş aldığımı söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“BASIN İLAN KURUMU’NDAKİ HUZUR HAKKI YETMEMİŞ”

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, Şahin’in Halkbank yönetim kurulu üyeliğine atanmasının akabinde bankacılıkla ilgisi olmayan Şahin’e maaş ödenmesinin kamu kaynaklarının yağmalanması anlamına geldiğini belirtmişti.

“Girişimlerin sonucunda TÜRKSAT’tan istifa etmek zorunda kalan RTÜK Başkanı Şahin’e yeni gelir kapısı bulunmuş.” diyen Bildirici, “Anlaşılan RTÜK’teki maaşı, Basın İlan’daki huzur hakkı yetmemiş. Halkbank’a atanması -RTÜK ile ilgili olmadığı için- yasal olabilir ama ahlaki değil, vicdani hiç değil.” ifadelerini kullanmıştı.

Bildirici “Seçili bürokratlara üç-dört maaş ödemek için liyakatın önemsemediğinin yeni bir göstergesidir. Ayrıca bu atama RTÜK’ün bağımsızlığının kalmadığının ve siyasi iktidarın arka bahçesi haline geldiğinin de yeni bir ispatıdır.” demişti

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com