RTÜK Başkanı Şahin, Wushu Federasyonu’nun da asbaşkanı çıktı

Halk Bank Yönetim Kurulu üyeliğine atanması eleştirilen, Basın İlan Kurumu’nda hükümet temsilcisi olarak görev yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in Wushu Federasyonu'nda da asbaşkan olduğu anlaşıldı.

KRONOS 19 Haziran 2020 GÜNDEM

Wushu Federasyonu Başkan Vekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz’ün, sporcu olarak katıldığı turnuvada, kendisinin ve annesinin yer aldığı hakem heyeti kararıyla şampiyon olduğunun açığa çıkmasının ardından, dikkatler, federasyonla ilgili tartışmalara çekildi. Halk Bank Yönetim Kurulu üyeliğine atanması eleştirilen, daha önce Türksat Yönetim Kurulu üyeliğinden de istifa etmek zorunda kalan, aynı zamanda Basın İlan Kurumu’nda hükümet temsilcisi olarak görev yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in, federasyonda da asbaşkan olduğu anlaşıldı.

Tartışmaların odağındaki federasyonun başkanlığını Mehmet Zeki Akıncı yürütüyor. Federasyonun başkanvekili ise uzun yıllar eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın gayrı resmi koruması olarak çalışan, kamuoyunda “Sakaryalılar” olarak bilinen koruma grubunda yer alan Abdurrahman Akyüz.

Federasyonla ilgili son tartışmalar, Akyüz’ün kızının sporcu olarak katıldığı turnuvada, aynı zamanda hakem heyetinde yer alması, annesinin de yer aldığı hakem heyetinin kararıyla şampiyon olmasıyla yaşandı. Federasyon, uzun yıllardır benzer iddialarla gündeme geliyor. Akyüz’ün oğlunun, Alevi olduğu gerekçesiyle milli takıma alınmadığını söyleyen sporcuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar tepki çekmişti. Daha önce de bazı sporcular, federasyonun müsabakalar üzerinde etkili olduğunu öne sürmüştü.

HEPSİNİN YOLU SAKARYA’DAN GEÇMİŞ

Federasyonun yönetim kurulunda, birçok kurulda birlikte yer alan iki isim de dikkati çekiyor. Bu isimlerden biri, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşi olan, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran. Diğer isim ise geçtiğimiz günlerde Halk Bank Yönetim Kurulu üyeliğine atanması eleştirilen, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin.

Akyüz gibi bu iki isim de Sakarya kökenli. Duran, doğma büyüme Sakaryalı. Şahin ise Sakarya’da büyüyen, eğitim hayatının önemli bölümünü Sakarya’da geçirmiş bir isim. Duran ve Şahin’in her ikisi de Wushu Federasyonu’nda asbaşkan olarak görev yapıyor.

İki ismin yolları federasyondan önce de bürokraside sürekli kesişti. Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın danışmanı Kemal Öztürk, Anadolu Ajansı Genel müdürü olduğunda Ebubekir Şahin, Genel Müdür Yardımcısı oldu. Bir süre sonra Rıdvan Duran da Anadolu Ajansı’nda İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapmaya başladı.

Basın İlan Kurulu Genel Müdürlüğü’ne 16 Ağustos 2019’da getirildi. Hemen ardından 31 Ağustos 2019’da da Ebubekir Şahin, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda hükümet temsilcisi olarak görev yapmaya başladı. Duran’ın psikolog kardeşi Ömer Faruk Duran da RTÜK’e danışman olarak Şahin döneminde alındı, Ocak 2020’de de RTÜK İstanbul Bölge Temsilciliği’ne atandı.

TÜRKSAT YÖNETİM KURULU’NDAN İSTİFA ETMİŞTİ

Şahin, bir süre önce, Türksat Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmek zorunda kalmıştı. CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarına üyeliği bulunduğunu açıklamış, RTÜK yasasına aykırı olan bu durum nedeniyle görevlerinden el çektirilmesi gerektiğini söylemişti.

Bildirici’nin bu girişimlerinin ardından RTÜK üyeliği tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle düşürülmüştü. Ancak Bildirici’nin ortaya koyduğu bilgi ve belgelerin ardından Şahin, “RTÜK ve Türksat’ı yıpratmamak” gerekçesiyle, Türksat Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com