RTÜK üyeleri belli oldu: Başkanlık seçimi 18 Ekim’de

RTÜK üyelikleri için TBMM Genel Kurulu’nda seçim yapıldı. AKP kontenjanından mevcut RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin yeniden, CHP'den mevcut üye İlhan Taşcı ikinci kez, Yeşil Sol Parti'den Necdet İpekyüz ise ilk kez seçildi.

KRONOS 10 Ekim 2023 GÜNDEM

TBMM Genel Kurulu’nda AKP, CHP ve Yeşil Sol Parti kontenjanına düşen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelikleri için seçim yapıldı.

Milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı oylamada AKP kontenjanından aday gösterilen Ebubekir Şahin, CHP kontenjanından aday gösterilen İlhan Taşçı ve Yeşil Sol Parti kontenjanından aday gösterilen Necdet İpekyüz yeni RTÜK Üyeleri olarak seçildi.

Necdet İpekyüz

BAŞKANLIK SEÇİMİ 18 EKİM’DE
Yeni üyelerin resmi olarak göreve başlamasının ardından RTÜK’te 18 Ekim 2023 tarihinde başkanlık seçimi yapılacak.


RTÜK NEDİR, NE İŞE YARAR?
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm radyo ve televizyonların yayınlarını denetleyen kamu kuruluşu. Üyeleri TBMM Genel Kurulu tarafından siyasi partilerin adayları arasından seçilir.

RTÜK üyeleri kim atar?
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun üyeleri, Anayasanın 133. maddesi kapsamında TBMM Genel Kurulunca, siyasi partilerin adayları arasından seçilir. Seçim sonucu Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer.

RTÜK kaç üyeden oluşur?
İncelenen Yasa’nın 1. maddesiyle Anayasa’nın 133. maddesine eklenen fıkrada, “Radyo ve televizyon faaliyetlerini düzenlemek ve denetlemek amacıyla kurulan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu dokuz üyeden oluşur.

RTÜK görev ve yetkileri nelerdir?
RTÜK’ün görevleri arasında, radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin lisans verme, yayınların denetlenmesi ve gerektiğinde cezai işlem uygulama gibi konular yer almaktadır. RTÜK, ayrıca radyo ve televizyon yayınlarının düzenlenmesi ve yönetilmesiyle ilgili olarak yönetmelikler hazırlamaktadır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com