RTÜK Üyesi Taşçı: Kamu vicdanı açısından sorunlu ve yaralayıcı

CHP kontenjanından RTÜK Üyesi olan İlhan Taşçı, Başkan Ebubekir Şahin'in Halk Bank Yönetim Kurulu üyeliğine atanmasıyla ilgili, "Bu atama yasaya aykırı değil. Ancak kamu vicdanı açısından sorunlu ve yaralayıcı bir tablo oluştu" açıklamasını yaptı.

KRONOS 13 Haziran 2020 GÜNDEM

ANKARA – Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’in Halk Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine atanmasıyla başlayan tartışmaya RTÜK üyesi İlhan Taşçı da katıldı. Taşçı, Şahin’in görevi kabul etmemesi gerektiğini söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan İlhan Taşçı, “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Halk Bankasına da atandı. Üyeler, RTÜK’ün görev alanıyla ilgili kurum ve kuruluşlarda görev alamazlar. Halkbank’ın RTÜK ile ilgisi olmaması nedeniyle bu atama yasaya aykırı değil. Ancak kamu vicdanı açısından sorunlu ve yaralayıcı bir tablo oluştu” ifadelerini kullandı.

“BİRDEN FAZLA YERDE GÖREV YAPMASI DOĞRU DEĞİL”

Taşçı, “Bir kamu görevlisinin birden fazla yerde görev yapması ve oradan gelir elde etmesi doğru değildir. RTÜK Başkanlığının part time yapılacak bir iş olmadığını başta Sayın Ebubekir Şahin’in kendisinin ve onu bu göreve getirenlerin biliyor olmaları gerekir” dedi.

“TEŞEKKÜR EDİP AFFINI İSTEMELİ”

RTÜK Başkanı’nın görevi kabul etmemesi gerektiğini kaydeden Taşçı, şöyle devam etti: “RTÜK Başkanından beklenti, görevini layıkıyla, tarafsız ve bağımsız yapmasıdır. Kime, ne kredisi verileceğini kararlaştırmak RTÜK Başkanının işleri arasında olmamalı, olamaz. Şahin’in bu görevi kendisine tevdi edenlere teşekkür edip, affını istemesinin uygun olacağını düşünüyorum.”

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com